| KingMojo a întrebat:

Salutare, poate cineva sa îmi explice ce e bibliografia și notele de subsol?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bibliografia este lista cartilor + autorilor + editurilor, care au fost folosite pentru o lucrare.
Se plaseaza pe ultima pagina a lucrarii.

Notele de subsol sunt explicatiile pentru text si se noteaza cu unul spre mai multe semne de steluta ("*") sau cu numere arabe.
Se plaseaza in partea de jos al paginii unde sunt folosite.

| sierra1 a răspuns:

Hmmmm... și zici că ești student la litere?

| KingMojo explică (pentru sierra1):

Din păcate da, am pus aceasta întrebare fiindcă nu am înțeles foarte clar aceste noțiuni.

| sierra1 a răspuns (pentru KingMojo):

Cred că acum, gugălul te-a lămurit - pardon, voiam să zic: intervențiile de mai sus

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Bibliografia este o listă de lucrări publicate de un autor, dar se poate referi și la lucrările folosite ca sursă pentru un articol.
Notele de subsol sunt note explicative cu referire la ceva din textul dat, plasate în josul paginii și marcate cu nr. arab.

| Ștefăniu007 a răspuns:

Bibliografie = descriere de specialitate a lucrărilor unui autor sau a lucrărilor referitoare la o anumită problemă
O notă de subsol este o referință, o explicație sau un comentariu plasat sub textul principal pe o pagină tipărită. Notele de subsol sunt identificate în text printr-o cifră sau un simbol.