| Florin458 a întrebat:

Se pricepe cineva la contabilitatea de gestiune si ma poate ajuta cu rezolvarea unor probleme (2) pentru facultate?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

În timp :
Cheltuieli anticipate
Cheltuielile perioadei curente
Cheltuieli preliminate

În spațiu :
Cheltuieli de aprovizionare
Cheltuieli de producție
Cheltuieli de desface

Neproductive :
Cheltuieli cu salariile
Cheltuieli cu pierderile din rebuturi
Pierderi din întreruperea procesului de producție

Nu știu sigur dacă la astea te referi

La ultimele două intuiesc la ce s-ar referi dar nu mă pronunț sigur, de exemplu la separarea cheltuielilor, 201 nu sunt de producție, pe când 601 sunt. Nu știu dacă neapărat la asta se referă cerința ta.

2 răspunsuri:
| Florin9Florin9 a răspuns:

Cum arată?

| Florin458 explică (pentru Florin9Florin9):

1) Dati 3 exemple de categorii de cheltuieli pentru fiecare principiu
-principiul delimitarii cheltuielilor in timp
-principiul delimitarii cheltuielilor in spatiu
-principiul delimitarii cheltuielilor productive de cele neproductive
-separarea cheltuielilor care privesc obtinerea bunurilor de cheltuielile care nu sunt legate de acest aspect, delimitarea cheltuielilor privind productia finita de cheltuielile aferente produselor in curs de executie.

Macar asta

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Florin458):

În timp :
Cheltuieli anticipate
Cheltuielile perioadei curente
Cheltuieli preliminate

În spațiu :
Cheltuieli de aprovizionare
Cheltuieli de producție
Cheltuieli de desface

Neproductive :
Cheltuieli cu salariile
Cheltuieli cu pierderile din rebuturi
Pierderi din întreruperea procesului de producție

Nu știu sigur dacă la astea te referi

La ultimele două intuiesc la ce s-ar referi dar nu mă pronunț sigur, de exemplu la separarea cheltuielilor, 201 nu sunt de producție, pe când 601 sunt. Nu știu dacă neapărat la asta se referă cerința ta.