| Florin458 a întrebat:

Se pricepe cineva la contabilitatea de gestiune si ma poate ajuta cu rezolvarea unor probleme?

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Zi problema!
Cineva de aici s-o gasi sa te ajute.
E plin TPU de experti.

| Florin458 explică:

Aplicatia 1
O societate comerciala cu activitate agricola dispune de sectia 1 si 2, sectii de baza si o sectie auxiliara.In cadrul sectiilor de baza se executa 2 comenzi astfel incat pe parcursul perioadei de gestiune se deruleaza operatiuni financiare
a) Cheltuielile directe inregistreaza urmatoarele situatii = la prima sectie pentru comanda A, 250.000 lei, pentru comanda B 150.000 lei.In cadrul sectiei 2, pentru comanda A 150.000 lei pentru comanda B 50.000 lei
b) La sectia auxiliara cheltuielile sunt de 160.000 lei
c) Cheltuielile indirecte de productie se ridica la valoarea de 200.000 lei, repartizate astfel = sectia 1 -120.000,sectia 2-80.000 lei
d) Pe baza centralizatorului – note predare produs se inregistreaza productia finita obtinuta pe parcursul lunii astfel = comanda A 900.000 lei si comanda B 610.000 lei
e) Pe baza situatiei de repartizare a cheltuielilor auxiliare se deconteaza aceste cheltuieli astfel = la sectiile principale (160.000 lei repartizate astfel sectia 1-120.000 si sectia 2-40.000)
f) Pe baza situatiei de repartizare a cheltuielilor indirecte de productie se inregistreaza repartizarea cheltuielilor respective folosind drept baza de repartizare cheltuielile indirecte
g) Pe baza situatiei de inventariere a productiei in curs de executie se inregistreaza cursul actual la sfarsitul lunii astfel comanda 1-50.000 lei
Cerinta = se cere sa se determine si sa se inregistreze diferentele de pret aferente celor 2 comenzi

Aplicatia 2
Descrieti procedeul costurilor unitare ale produselor, utilizand varianta indicilor de echivalenta complecsi, calculati ca raport invers si luanmd ca produs etalon un produs oarecare A.