| GeorgeMihai a întrebat:

Salutare!

Sintagma " a nu da apa la moară " poate avea înțeles și de a nu crede?

Mulțumesc frumos!

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu, cel putin, nu vad eu cum ai putea sa integrezi expresia sub un astfel de sens.

| JicaContra a răspuns:

NU
are un singur sens, nu incuraja, insa, spre deosebire de altcineva care a scris acelasi lucru eu mai spun si completarea:

a nu incuraja pe cineva care spune sau face ceva neplacut

NU se aplica, cand incurajezi pe cineva care face, ceva bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A da apă la moară = (cuiva), a încuraja, a stimula, a sprijini, a susține (pe cineva)

Exemplu: vezi ce tupeu are, dacă-i dai apă la moară?

Deci nu, nu are înțelesul de a nu crede, ci de al încuraja, al stimula în bine.

Răspuns utilizator avertizat
| FrostpunkLover a răspuns:

Nu