| Vizitiul a întrebat:

Ce intelegi prin "frumos"? Daca se poate, fara sintagma: "E frumos ce-mi place mie!" Ce e frumos e si bun? De ce?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Frumos? Chipul natural al unei fete ce se trezeste langa mine dimineata, zambetul inocent de copil, zumzetul valurilor, maretia muntilor, rasaritul vizualizat de pe nisipul rece, imaginile/pozele ce ma fac sa raman nemiscat minute-n sir, splendoarea ierbii, zgomotul picaturilor de ploaie, jocul fulgilor de nea, cantecul pasarilor...mai continui?

14 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
,, Frumosul se simte, nu încape într-o definiţie."

Baftă!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

' Frumos '' este acel ceva sau cineva care imi aduce bucurie in suflet chiar si pentru o secunda!
Platon a stiut ce spune, frumosul e bun, tocmai pentru acea clipa de fericire ce iti invadeaza sufletul!
Suntem dependenti de '' frumos'' si il vom cauta intotdeauna, cu el ne hranim!

Eu vad ceva frumos aici :
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/......0438_n.jpg
Tu vezi?

P.S. Am petrecut cateva momente frumoase pe intrebarea ta, am citit raspunsuri frumoase, am asculat o piesa frumoasa, am vazut o floare frumoasa, am cautat frumosul si m-am bucurat :)
Zambeste azi ( e frumos ), maine va fi mai rau!

P.P.S '' Te iubesc pentru ca esti frumos sau esti frumos pentru ca te iubesc? ''
( adaptat dupa Richard Rodgers and Oscar Hammerstein II )

| DorelSudoru a răspuns:

Frumos e ceea cemi place mie...e simplu

| Necrophagist a răspuns:

Recomand Tudor Vianu, frumosul e un capitol vast al filozofiei, incepe prin a studia estetica.Enfin...mereu am considerat ca ce e frumos e si divin.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Nu întotdeauna ceea ce este frumos este şi bun.
Frumuseţea poate fi înşelătoare, este ca un fel de mască dată din "naştere" unor lucruri/persoane/animale ş.a.m.d. pentru a le ascunde adevăratele caracteristici.
Frumuseţea sufletului, a intelectului, a aspectului, toate reprezintă un ideal, dar un ideal prost înţeles de către omenire. Şi odată atins acel ideal plastic, nu mai izvorăşte bunătate din fiinţa persoanei respective.
Frumuseţea trebuie înţeleasă, gustată şi pierdută, altfel nu putem să stăpânim şi frumuseţea, dar şi bunătatea.
Bunătatea este prin esenţă frumuseţe, aşa că dacă o luăm pe calea aceasta, ne dăm seama că întotdeauna bunătatea va fi echivalentă cu frumuseţea din acest punct de vedere, dar invers...=)

| LotusRadioactiv a răspuns:

Intrebarile tale au o candoare specifica, il determina pe om sa filozofeze, desi suna ca niste cerinte la examene.De aceea eu le consider frumoase.
Momentan nu am dispozitia necesara pentru a argumenta mai pe larg despre aceasta notiune abstracta.
Multa sanatate happy

| LotusRadioactiv a răspuns:

Dar ce este Adevarul? O intrebare mai mare decat ale tale. Iisus a spus :"Eu sunt Adevarul, Calea si Viata". Deci, daca Iisus a spus asa, inseama ca restul este cuprins in aceste cuvinte. Asta inseamna ca viata este frumoasa, daca traiesti in Adevar. Ce este bun, bun este numai Adevarul, pentru ca restul, adica minciuna, in general produce multa durere. Ce e bun, bun este tot ceea ce gandesti si ceea ce faci atunci cand gandul tau, inaintea faptei, este trecut din minte in inima si apoi in actiune. De ce, ce? Ce este aceasta intrebare? Deci, frumos si bun este totul, adica viata, atunci cand este traita astfel incat sufletul tau si al altora sa nu fie ranit. Iti doresc multa liniste in suflet. happy

| Furculingură a răspuns:

Pisoiul meu e frumos si chipul mamei mele, arta si natura!

| ELLSSA a răspuns:

Frumos pentru mine e tot ceea ce tine de naturalete, simplitate, sinceritate si toate starile de bine.

| claudia01 a răspuns:

E frumos obiectul,persoana care te face sa te opresti din mers s-o admiri si pentru o clipa sau mai mult te simti bine. Daca vorbesti despre persoane nu,nu tot ce e frumos e si bun.
Ex: multi barbati frumosi, chipesi si extrem de rai si bineinteles femei foarte frumoase si pline de rautate.
Daca te referi la obiecte, da ce e frumos e si bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inteleg prin "frumos"? Pai, iti spun eu (facand abstractie de "fara sintagma:"E frumos ce-mi place mie!") : Imi este frumos tot ce ma lasa creierul sa cred asta, indiferent de "ce si cine" mi-a inoculat asta. Cum as putea oare sa recunosc frumosul fara o pregatire in prealabil? Daca mie mi se pare ca balega de vaca are o frumusete inegalabila prin definitie, asta o consider fiindca asa m-a educat mama si tata (saracu'). Dragul meu "birjar", ai fortat nota, atunci cand ai impus ca raspunsul sa nu tina cont de expresia "e frumos ce-mi place mie". Esti mai al dracu' decat asu' de trefla, cauti numa' scandal :))
P.P. Asta nu inseamna ca incetez sa te simpatizez (fir-ai al dracu' de cetatean roman)!
P.P.P. Uite o piesa faina (un adevarat muzician), sa-ti mearga bine duminica asta http://www.youtube.com/watch?v=wlDmslyGmGI
Te-am pupat pe caleasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Lora, cateodata, veninul are rolul lui benefic, sunt absolut sigur de asta. Nu tot ce ti se pare rau este si malefic. Crede-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumosul pentru mine nu inseamna estetul uman, daca vrei frumusete umana caut-o in sufletul omului, in interiorul lui.Frumos gasesti in arta,muzica,arhitectura,frumos gasim in moralul nostru in felul nostru de a fi, natura e pe primul plan unde cred eu ca gasim frumusetea dar e pacat ca tot ce este frumos sau bun gasim din ce in ce mai rar. Faza cu tot ce e frumos e si bun nu tine, iti raspund cu o gluma :
Pe afara-i vopsit gardul
Inauntru-i leopardul
Cred ca iti dai singur seama la ce m-am referit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin frumos inteleg tot ce e ''frumos'', incepand de la: interior cat spre exterior. Iar tot ce este frumos, nu neaparat sa fie si ''bun''! Bun asta, poate lua multe intelesuri, ca: bun la suflet, bun la jocuri..., ma rog, bun in/la toate! Insa, cu ''frumusetea'', e cu totul altceva. Sper ca ai inteles... (Estetic/dreptate; astea doua nu se potrivesc, cam aici e toata cheia intrebarii tale; my opinion!)
Bye.