| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Stie cineva cum se calculează media de adimtere pentru facultate? Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Admiterea in facultate nu este in acelasi mod pentru toate facultatile, de regula sunt 2 moduri: examen si concurs de dosare.
In primul caz media de admitere este cea obtinuta la examen, in al doilea poate fi media de la bacalaureat sau o medie ponderata a mediei de la bacalaureat si mediei generale a anilor de liceu sau alte combinatii.
Trebuie sa vezi regulamentul de admitere a facultatii la care vrei sa mergi si acolo spune forma admiterii si cum se calculeaza media de admitere.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Fiecare facultate isi prezinta modalitatea de admitere, care nu este la fel peste tot. E msi usor sa citesti pe site decat sa iti caute cineva pentru tine si sa posteze aici.

| Nirvanaaa a răspuns:

Depinde de facultate.
Unele au ponderi diferite la concurs de admitere, bac și alte cele.
Depinde și dacă se face pe
baza de concurs de admitere sau e pe baza de dosar având pondere media de bac.