| cosminlps a întrebat:

Salutare, stiti cum se calculeaza media la romana, matematica... unde ai teza sa afli media generala?(fundita)

Răspuns Câştigător
| SuperGirl8 a răspuns:

Pai.aduni notele. le imparti la cate is. Apoi inmultesti cu 3, aduni teza si imparti la 4.Succes`:*

8 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Eu stiu prima varianta, dar acum am auzit ca o sa se schimbe formula asta. Oricum, eu ti-o dau pe prima:
media notelor(aduni notele la materia respectiva si le imparti la cate sunt)apoi le inmultesti cu 3 aduni teza(nota de la teza) si imparti totul la 4.
Succes!

| Th3eo a răspuns:

Deci faci media notelor de la oral. Apoi inmultesti numarul dat cu 3, aduni teza, iar apoi imparti la 4.

| Zuzzy05 a răspuns:

Media aritmetica a notelor, le inmultesti cu 3 + teza totul impartit la 4.

Exemplu: -ai notele la mate : 10, 8, 9, 7.
-in teza ai 9.
Calculezi asa:

m. a = 7+8+9+10 supra 4
m. a = 34 supra 4
m. a = 8, 5

bun, pe urma: 8, 5 * 3 = 25, 5
25, 5 + 9 (teza) : 4 = 8, 625

Deci media la matematica ar iesi 9big grin

Sper ca te-am lamuritbig grin

| Valiku a răspuns:

Media notelor la oral ori 3 + teza TOTUL supra 4

| larysa_4174 a răspuns:

Faci media la note inmultesti cu 3 aduni teza si imparti la 4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mai intai aduni notele(5, 9, 8, 6) teza=8 apoi le imparti la 4, le inmultesti cu 3 aduni cu teza si calculezi succeshappy

| Buii a răspuns:

Faci media aritmetica a notelor din oral o imultesti cu 3 aduni nota din teza si imparti la 4 (ex: note in oral: 6, 7, 8, 3; nota in teza:9; faci (6+7+8+3)/4=6, 6X3+9=27/4=6, 75)

| Vlad_Tir_1987 a răspuns:

In forma de ecuatie:
(3xMO+T):4=MG
-unde MO=Media Oral, T=Nota Teza, MG=Media Generala