| Gorky a întrebat:

Salutare! Sunt clasa a XII-a și mă întrebam dacă mă pot muta la un alt liceu. Sunt pe profil comerț și as vrea să mă mut ori la un liceul sport, ori la un liceu teoretic pe filo

1 răspuns:
| Hyperion7 a răspuns:

Doar in aceste condiții:
"Procedura transfer elevi

Transferul elevilor in timpul anului scolar se poate efectua, in mod exceptional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, in urmatoarele situatii:

a) la schimbarea domiciliului parintilor intr-o alta localitate, respectiv intr-un alt sector al municipiului Bucuresti;
b) in cazul unei recomandari medicale, eliberata pe baza unei expertize medicale efectuate de directia de sanatate publica;
c) de la clasele de invatamant liceal la clasele de invatamant profesional;
d) la/de la invatamantul de arta, sportiv si militar;
e) de la clasele cu program de predare intensiva a unei limbi straine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) in alte situatii exceptionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administratie al inspectoratului scolar"
Sursa:https://www.portalinvatamant.ro/......10978.html