| Ashenstar a întrebat:

Salutare!
Sunt la facultate, anul I si nu prea stiu cum sta treaba cu creditele, notele, restantele si asa mai departe.

Am doua intrebari:

1. Cum se acorda creditele? Din cate am inteles, fiecare materie are un numar de credite iar acel numar de credite se inmulteste cu nota finala pe care am luat-o la acea materie si rezulta numarul de credite pe care le-am obtinut. Deci daca am luat nota 9 la o materie care are 5 credite, voi obtine 9x5 credite insemnand 45 de credite pentru materia respectiva care se aduna cu cate credite am obtinut pentru restul materiilor (aici doresc sa ma corectati daca gresesc).

2. Daca am luat nota 3 la o materie si merg in restanta la acea materie, nota finala pe semestru se calculeaza folosind acea nota? Sau nota pe care o primesc la restanta? Si care dintre ele conteaza daca vreau sa raman la buget si daca vreau sa primesc si bursa?

Va rog mult ca raspunsurile dumneavoastra sa fie cat mai explicative cu putinta!

Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

1. Numărul de credite la o materie e numărul de credite la acea materie, nu mai înmulțești cu nimic. Dacă o materie e 5 credite și iei examenul, ai 5 credite în plus. Un semestru are 30 de credite, și trebuie să iei fiecare examen ca să le obții (asta dacă nu ai diverse opționale).
Am senzația că tu confuzi media ponderată cu creditele.

2. Dacă ai picat la un examen și îl dai în restanță, se pune în final nota din restanță. Practic se ignoră complet nota din examen. La mărire, teoretic s-ar pune nota cea mai mare (de exemplu, dacă mergi la mărire și iei la examenul de mărire mai puțin ca la examen, ar trebui să îți rămână nota de la examen), dar asta depinde de profesor.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un examen promovat inseamna ca ai strans numarul de credite. Daca o materie are 5 credite si iei peste 5 inseamna ca ai adunat respectivele credite. Creditele te ajuta sa promovezi anul... ai nevoie de minim 40 din 60 in general

2. media se face dupa promovarea tuturor examenelor si se iau in calcul cele din restante daca ai picat in sesiune