| RoRobby a întrebat:

Am de facut un proiect pentru facultate iar in cuprinsul ce mi s-a oferit, unul din subpuncte este "Inventarierea creantelor la firma X", nu dau nume dar firma este un magazin alimentar.Ce as putea sa scriu la acest subpunct si ce trebuie sa prezint? Sincer am cautat informatii si nu stiu daca trebuie sa scriu despre anumite documente sau inregistrari contabile.Sunt cam presat de timp si as aprecia orice raspuns lamuritor pentru a incepe sa scriu cat mai repede.Dau funda!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Creantele la o firma se datoreaza - de regula - marfurilor /serviciilor inca neplatite.
De exemplu, la magazin se preia marfa, facturata cu clauza de plata "in 30 zile". In acest timp, magazinul vide marfa si la sfarsitul celor 30 zile trebuie sa achite contravaloarea facturii.
La fel vin si facturile de curent, gaz, gunoi, etc., deci este creditor.
Daca magazinul vinde mai departe marfa, asemanator (la un termen de plata ulterior), atunci trebuie sa incaseze banii de la tertii cumparatori, deci este debitor.
La inventariere, se calculeaza totalitatea creantelor creditoare si debitoare si eventual se face si inventarierea faptica a marfurilor (analitic).