| melvie a întrebat:

Salutare TPU, am o mica probleme, particip la un recital de poezii.si nu gasesc poezia care ar putea sa dea juriul pe spate, vreau o poezie de jale, ceva trist si sa atraga atentia askultatorului, plizz,, ma ajuta cineva.mersy anticipat.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu sînt de acord cu metoda propusă de tine. Cum adică participi la un recital de poezii şi vrei să dai publicul pe spate cu poezii scrise, gîndite, concepute de alţii?
Ce te faci dacă, din fericire, cu o astfel de poezie ai reuşi să dai juriul pe spate? Vei fi cumva solicitat să mai citeşti vreuna. Te vei scuza că nu mai alta la tine. Dar poate altă dată. Şi iar vei apela la mine, la noi. Şi uite-aşa, de azi pe mîine tu devii celebră cu poeziile făcute de noi. Dacă tot te-ai înscris la acel recital asta înseamnă că te pricepi cumva, nu te-ai fi băgat aşa de-a-mboulea. Şi-apoi, mai bine, de ce nu ne spui şi nouă unde se ţine acel recital ca să ne prezentăm şi noi cei care poate ne şi pricepem la a face poezie?
Nu ţi se pare mai normal aşa?

| RoxyGirl a răspuns:

Nicolae Labis-Moartea caprioarei Pstonguerietena mea a luat locul 1 cu asta. Funda

| ByankaLyana a răspuns:

Buna! Am eu o poezie care se numeste,, Pot sa scriu cele mai triste poezii'' si incepe astfel:
Pot sa scriu versurile cele mai triste acum.
Sa scriu de pilda :"noaptea-i instelata
Si tremura sub gheata, in departare, astrii
Vantul noptii se roteste prin ceruri si canta".
Pot sa scriu versurile cele mai triste in noaptea asta.
Da, am iubit-o si, uneori, si ea m-a iubit.
In nopti precum aceasta, am avut-o in bratele mele
Si, sub cerul fara margini, am sarutat-o de atatea ori.
Ea m-a iubit si, uneori si eu am iubit-o;
Cum sa nu fi iubit nemiscarea marilor sai ochi.
S-ascult imensa noapte, mai imensa fara ea.
Si versul cade-n sufet ca roua peste iarba.
Ce importanta are ca dragostea mea n-o mai poate pastra?
Noaptea e plina de stele si eu sunt fara ea.
Aceasta-i tot. In departare cineva canta. In departare.
Cu aceasta pierdere sufletul meu nu se poate impaca.
Ca si cand ar dori s-o apropie, ochii mei o cauta.
Inima mea o cauta, si ea nu e cu mine.
Aceasta noapte leagana aceiasi arbori,
Numai noi, cei de atunci, nu mai suntem aceiasi.
N-o mai iubesc, e adevarat,
Dar cat am iubit-o!

| Sheisshe a răspuns:

Incearca Ana Blandiana -delir

Purtam fiecare o dragoste-n noi,
dar eu pentru tine si tu pentru alta
si focul ne mistuie surd pe-amîndoi,
eu ard pentru tine, tu arzi pentru alta.
Astept un cuvînt, astepti un cuvînt,
dar eu de la tine si tu de la alta
si bratul în somn ti-l vad mîngîind,
dar tu în visare nu vezi decît alta.
Si ce ne ramîne sa facem atunci
cînd soarta nu stie decît sa dezbine?
Traim amîndoi, traim doar iubind,
desi eu pe tine, tu totusi pe alta.