| LanGooP a întrebat:

Anul acesta vreau sa intru la un liceu de MATE-INFO, adica la Alexandru Ioan Cuza din Iasi care are media (sper ca am inteles bine ) 7, 84. Media mea generala din clasele 5-7 (urmeaza a 8-a care am inceput-o foarte bine) este de 9.23. Daca as luat 6 la matematica si 7 la romana, as intra la acest liceu? Dau funda

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut! Media de admitere la Cuza, este mai mare (8, 65).
http://admitere.edu.ro/......rSpec.aspx

in 2014 da, a fost 7, 86, dar a crescut foarte mult.

Depinde foarte mult media de admitere, cu examenul. Pentru ca, daca va da un examen greu la vara, poate sa scada iar media cu un punct, daca da usor, poate sa urce. Tu trebuie sa te straduiesti cat mai mult, pentru ca nu stii ce medie va fi. Ai o medie generala ok, doar sa iei si la examen sa zicem 8 la mate si 9 la romana.

Nu te baza pe media de admitere, sa zicem ca o sa ai 8, 70 si tu spui "gata intru", pentru ca stiu cazuri care aveau media 9, 10 si la liceu in 2014 era 8, 70, dar a crescut in 2015 la 9, 30 si nu au intrat in repartizare...

Bafta!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca media cl.V-VIII ar fi tot 9, 23, ai lua notele mentionate la evaluarea nationala, atunci media de admitere ar fi de 7, 18 si nu ai intra, daca ultima medie de admitere va fi aceeasi ca in acest an.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu putem GHICI cu ce medie se va intra în 2016!
NU există nici un MEDIUM pe TPU! =))

În 2015 s-a intrat cu 8, 65 ( NU cu 7, 84 ) la Matematică-Informatică; vezi linkul :
http://admitere.edu.ro/Pages/SpecPerLic.aspx?Jud=26&Lic=11164545

Toate cele bune!