| MmoooTtttt a întrebat:

Daca nu va suparati, am auzit ca se vor schimba modelele de evaluare nationala la matematica(nu stiu daca si la romana), adica nu exercitiile, ca alea normal se schimba, dar vreau sa-mi spuna cineva cum o sa fie acea schimbare si sa-mi mai spuneti daca e si la limba romana.
Va rog frumos, sunt in clasa a 8-a si chiar sunt curios happy

3 răspunsuri:
| Alex704 a răspuns:

Modelele oficiale se vor afisa pe 1 noiembrie.Se vehiculeaza ca s-ar schimba la mai multe materii, dar astea sunt doar lucruri ce au "rasuflat" de la consfatuirile ce au avut loc recent.Pana atunci nu avem nicio garantie in privinta structurii subiectelor. In momentul de fata se spune ca s-ar introduce o parte grila in valoare de 40 de puncte, dar nu se stiu detalii despre ea.Ramane sa vedem modelele oficiale si doar atunci vom stii sigur.Ce e cert e ca programa e aceeasi, nu trebuie sa te stresezi ca nu se stie inca structura.

| MmoooTtttt explică (pentru Alex704):

Ok, eram doar curios, nici nu o sa vreau sa ma stresez sau sa imi fac emotii cu aceste evaluari pentru ca stiu faptul ca emotiile te pot face sa gresesti sau sa nu iti amintesti ceva ( cateodata).
Deci, acel model care o sa apara pe 1 noiembrie o sa fie asemanator cu cele de la evaluarea de anul asta?
Oricum, mersi mult de sfatwinking

| Alex704 a răspuns (pentru MmoooTtttt):

Nu prea se stie, din ce se spune se baga grilele de care ti-am spus.Nu se stie cu ce vor fi sau ce se va mai da in afara de ele.Probabil se vor pastra si elemente din structura actuala, ce e important e ca programa nu se schimba, deci ai de invatat aceleasi lucruri, doar ca vor fi altfel structurate subiectele.