| N1GHTMAR3 a întrebat:

SALUTARE TPU! Imi puteti da toate formulele la fizica care le-am invatat din clasa a 6-a pana in clasa a 8-a. Funda pentru toate formulele, dar si corecte. happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P(densitate)=m(masa)/v(volum)

v(viteza)=d(distanta)/t(timp)

G(greutatea)=g(acceleratia gravitationala) * m(masa)

Fe(forta elastica)=k(constanta elastica)* Dl "delta l " (alungirea resortului)

T(K) ( temperatura in grade Kelvin )= tgradeC(temperatura in grade Celsius) + 273, 15

tf(gradeF)=9/5 * tgradeC(temperatura in grade Celsius) +32

Compunerea vectorilor
a)Regula poligonului- cand originea primului vector este unita cu varful ultimului vector

R(rezultanta)=a(vector)+b+...+n
(astea toate au sageata sus)

b)Regula paralelogramului - cand rezultanta pleaca din originea vectorilor pe diagonala ( adica asezati origine in origine)
R= radical( a^2 + b^2 )

c)Regula triunghiului- adica fie doi vectori a si b, rezultanta uneste originea lui a cu varful lui b
R=a+b

Obs! Rezultanta a 2 vectori cu aceeasi directie, dar sens opus este
R= | a-b |
Adica :
a b

P(presiune)=F(forta)/s (suprafata)

F(forta activa) / R(forta rezistenta) = bR(bratul fortei rezistente) / bF(bratul fortei active)

L(lucrul mecanic)=F(forta)*d(distanta)

L Ff ( lucrul mecanic pentru forta de frecare) = -F*d

L G ( lucr. mec. pentru greutate)= m*g*h

L Fe ( lucr. mec. pentru forta elastica) = (k * Dl^2)/2

P(puterea mecanica)= L/Dl
sau
P=F*v

a)plan inclinat
n(randament)= Lu(lucr. mecanic util)/Lc(lucr. mecanic consumat
Lu=G*h
Lc=F*l
=> n=G*h/F*l

b)parghie
n=Lu/Lc
Lu=R* bR
Lc=F* bF
=> n=R*/bR/F*bF

c)scripete fix
n=R*l/F*l

Ec(energia cinetica)=(m* v^2(viteza) ) / 2

Ep(energia potentiala)=m*g*h
sau Ep=(k*Dl^2)/2

E(energia)=Ec+Ep

-1/p ( dist. obiect-lentila) +1/p'(dist. imagine-lentila)=s/f(dist. focala)
------> legea lentilelor

C(convergenta lentilelor)=1/f
B(marimea liniara)=p' / p

Legea lui Ohm pe o portiune de circuit
I(intensitatea)= U(tensiunea) / R(rezistenta)

Legea lui Ohm pe intreg circuitul
I= E(tens. electro motoare) / (R+ r(rezistenta interna) )

Qced=Qprim
Traducere: cantitatea de caldura cedata este egala cu cantitatea de caldura primita
Q=m*c(caldura specifica)*Dt (variatia de temperatura)

Si mai era o formula cu privire la sunet sau ceva care era egala cu 1/ T (perioada), dar nu imi mai aduc aminte.

Scuze daca am omis vreo formula.

| N1GHTMAR3 explică (pentru anonim_4396):

Prietenii la nevoie se cunosc! happy

| N1GHTMAR3 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc amandurora pentru efortul depus, si pentru raspunsuri, iepurascufundita nu spun ca nu m-ai ajutat dar mai mult m-a ajutat Depress.

| anonim_4396 a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

blushing
Sper ca n-am uitat nicio formula.
Numai ca nu mai stiu cum se numea ultima care era egala cu 1/T.
Stiu ca era vorba de sunet.