| Andrei3DE a întrebat:

Stiti cum as putea sa fac sa ma transfer la alt liceu pe alt profil?

Daca liceul respectiv ma accepta si directorul nu imi da transferul ce fac?

Daca am media de intrare mai mica ca cea ultimului intrat mai am sanse la el sau trebuie sa ma orientez altundeva?

Dau funda

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui in ce clasa intri acum.
Daca ai intrat in cl. a IX-a te poti transfera doar dupa primul semestru (la acelasi profil) sau in vacanta de vara (daca schimbi profilul). De asemenea trebuie sa ai media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat la profilul unde vrei sa te transferi.
Daca intri in clasa a X-a, a XI-a sau a XII-a atunci trebuie sa ai media de promovare a ultimei clase cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.
Liceul actual da doar un aviz de transfer, de acest aviz poate sa tina seama sau sa nu tina seama liceul de transfer. Conteaza doar aprobarea CA al liceului de transfer, chiar daca liceul actual ar da aviz negativ.

| Kiwibibilă a răspuns:

Nu vorbi prostii. Si in al doilea semestru te poti muta la alt profil.

| Ioandelasal a răspuns:

Prostii spui tu.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, art.155, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Kiwibibilă a răspuns:

La mine la mate-info s-a transferat pe al doilea semestru o fata de la sociale, asa ca nu spun nicio prostie.

| Ioandelasal a răspuns:

Poate s-a incadrat intr-o situatie exceptionala, dintre cele prevazute de Regulament sau a fost transferata cu incalcarea Regulamentului.

| Andrei3DE explică:

Si daca nu am media de intrate cel putin egala cu e ultimului promovat din clasa mai am sanse la la el sau trebuie sa imi gasesc in alta parte?

| Andrei3DE explică:

Si daca nu am media cel putin egala cu a ultimului intrat din clasa mai am sanse la profilul respectiv?

| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai media necesara atunci nu ai sanse sa ti se aprobe transferul.

| DarkBelial a răspuns:

In timp ce citeam raspunsul dvs la aceasta intrebare mi-a venit o simpla intrebare in minte... deci din punct de vedere teoretic un elev care a intrat cu o media mult mai mica la un liceu mult mai slab are sanse dupa un an sa se transfere la un liceu de prestigiu? Si in aceeasi situatie, sa presupunem ca la acel liceu slab notele mari se dau mult mai usor fata de cel de prestigiu, este corect ca un elev cu o medie mai mare dar luata mult mai usor sa ajunga la un liceu bun unde notele mari s-ar obtine mult mai greu? Vreau sa precizez ca nu sunt eu in aceasta ipostaza, e doar o intrebare! happy

| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este corecta presupunerea cu note date mai usor. Daca ar fi asa ar avea sanse de transfer, dupa cl. a IX-a, doar ca i-ar fi greu la noul liceu.