| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu o parere despre urmatorul lucru:
***in aceasta vara vreau sa urmez CN Mihai Eminescu,la bilingv (franceza). Iubesc franceza! (am unele momente cand imi este mai usor sa vorbesc in franceza decat in romana)
M-am gandit si la viitor si vreau sa ma fac profesor,dar stiti si voi ce salariu are un profesor (debutant) si cu acei bani esti muritor de foame! Cand citeam pareri (chiar d'ale voastre) am vazut si alta optiune,mai bine platita:traducator/translator. [m-am gandit sa profesez in ambele meserii in acelasi timp, deoarece profesorul are o norma relativ mica, de 18 ore/saptamana parca]

Vreau sa stiu cum este aceasta meserie (cat de solicitanta este, unde este solicitata si daca poti,, macar supravietui" cu cat castigi dupa urma ei).

FUNDA + voturi pentru toti!

PS:puteti sa ma contraziceti daca am scris tampenii!

2 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Bună! Şi eu cam la fel aş vrea să fac, numai că in loc de prof.de franceză îmi doresc de română.Păi combinate, eu cred că ai obţine bani frumoşi şi ai putea trăi cum se cuvine, mai ales că îţi practici meseria din plăcere.Asta este părerea mea, eu îţi urez succes în ceea ce ţi-ai propus!

| AndreeaIonela29 a răspuns:

Pentru translator / traducător, eu cred că ai lua pe lună în jur de 20 / 25 milioane, este un lucru foarte important și mă bucur că ai întrebat. Este bine de știut că munca de profesor este foarte rară nimeni nu prea se face profesor, din cauza elevilor, profesorii se fac de râs din cauza lor, căci ei le explică copiilor, dar ei nu vor și inspectorii aflând că nu știu materiile li se scade, din bani. Sper că te-am ajutat. Deci ți se potrivește translator / daca ști franceză etc. poți ajunge bine în viața e cea mai căutată meserie. Succes
P.S : daca am scris tâmpenii să mă scuzi, eu sunt TPU, una dintre șefe.