| AvalohAlyn a întrebat:

Salutare tuturor. Am zis ca nu mai deschid nicio intrebare insa acest subiect pe care il deschid azi e important pentru mine.
Ce specializare recomandati/ma sfatuiti/ar fi mai bine sau mai indicat sa studiez, sa urmez dintre Istorie, Filosofie sau Teologie sociala (Asistenta sociala) (Teologie Asistenta sociala nu Teologie simpla)?

O alta varianta ar fi Litere(literatura universala) insa nu stiu daca este doar aceasta specializare :Literatura universala si atat.

Sau sa incerc la Drept sau la Stiinte Politice?

Sau poate studii de Biblioteconomie?(pentru a fi bibliotecar chiar si platit mai putin/mai slab)

Sunt foarte indecis in privinta facultatii..nu stiu ce sa fac.

Eu cel mai mult as alege Asistenta sociala(Teologie sociala, fiindca in orasul meu nu este facultate de As.Sociala simpla) sau Istorie.happy

O alta varianta ar fi Litere(literatura universala) insa nu stiu daca este doar aceasta specializare :Literatura universala si atat.
Off,voi ce ma sfatuiti?

Ce as putea sa aleg? Ce ar fi mai cautat/indicat dupa parerea voastra?sad

Si inca ceva,cum se cheama mai exact omul ala care te sfatuieste si consiliaza pe laturile profesionale? Adica care te ajuta sa iti descoperi vocatia/profesia/inclinatia spre unele profesii, meserii.

Bacalaureatul sper sa il iau cu note mare, mai ales ca sunt la UMAN.Mi-am luat culegeri pentru bacalaureat deja. Sper sa mearga treaba.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Eu ti-as recomanda psihologia. In felul asta inveti sa te intelegi, inveti sa te controlezi. Datorita complexelor pe care le ai este posibil sa poti sa vezi mai usor in sufletul oamenilor si sa ii faci sa se deschida.

Tu insa iti pui problema de a ajuta. Asistenta sociala personal nu cred ca este de tine. Motivul este (lasand la o parte cel economic) ca o sa dai peste o groaza de situatii de nivel jos care te vor marca mai mult decat ar trebui. La psihologie macar iti alegi cazurile. Ai mai multa liniste sa le studiezi.

Asistenta si teologie. eu nu as alege sub nici o forma. Pt ca nu este nici cal nici magar. Daca vrei sa te faci popa... alegerea ta. Doar ca sa fii atent ca parca trebuia sa fii casatorit sa poti fii hirotonit. Corecteaza-ma, daca gresesc, pentru ca nu sunt sigur in aceasta ultima afirmatie. In plus s-ar putea sa nu iti placa prea mult. Ma rog... tine de tine aici.

Istorie si filosofie... ma gandesc ca nu o sa fie ok. O sa fii la un moment dat tata. O sa ai o familie de intretinut. Crezi ca o sa poti dintr-un salariu de profesor debutant? Ca altceva nu prea vad ce vei putea face.

Ca si istoria si filosofia, te-as sfatui sa tii si literatura la nivelul hobbyului.

Ceva care sa nu te faca sa te simti ratat in viata. Cam asta ar trebui sa cauti. Personal, as alege intre psihologie, medicina, informatica.

Cam asta e viitorul sigur... Restul mai putin

3 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Atunci du-te la Asistenta Sociala. Fa ceea ce iti place.winking

| Oana92 a răspuns:

Omul acela te numeste consilier vocational. Ai putea sa apelezi la unul pentru a te decide in privinta facultatii.

| chilledzebra a răspuns:

Asistenta Sociala! Asta iubesti, nu lasa ca pasiunea ta sa se scufunde ca o epava! Nu te lasa influentat de parerile altora. Ce rost mai are viata, daca nu alegi ceea ce iubesti sa faci? Iti zic eu: e egala cu 0. Alege ce te face fericit! Sa devii omul pe care TU il doresti, nu pe care ALTII il vor!

IN VIITOR:Sa vii seara acasa, in sanul familie, in bratele micutului/micutei tale si a sotiei, mandru ca ai avut curajul sa iti urmezi visul.