| AndreiSadMan a întrebat:

Salutare tuturor eu sunt la filologie si trec a 11-a numai ca am un talent deosebit :Sunt un bun scripter cunosc limbajul LUA,PAWNO,HTML,CSS,PHP, C++ si sa lucrez sa fac jocuri in unity 3d. Dupa ce termin liceul vreau sa fac un curs de calificare si sa fac facultatea de scripting din Munchen din Germania.Stie cineva cum ma pot face remarcat prin acest talent? Vreau sa creez tot ce tine de Softwares si jocuri video. Poate chiar sa fiu recrutat ca developer EA Games,Blizzard Rockstar, Valve ETC.Invat scriptat de 6 ani si muncesc mult.Cum as putea sa ma inscriu acolo.A mai facut cineva acest curs?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultate de scripting? ce o fi aia ca eu nu am auzit de asa ceva.

Sa iti explic, la facultatile de profil IT se cere in primul rand multa multa matematica, la fel si in programarea jocurilor, multa matematica, in special geometrie.

Si hotaraste te, esti scripter sau stii programare, ca e o diferenta mare de tot intre a modifica 2-3 scripturi la niste jocuri si de a sti programare...

| Radu284 a răspuns:

Cat de bine te pricepi la Unity 3d si C? Si la chestii 3D?

Am de portat un engine din C/C++/OpenGL in Unity 3D. E si ceva de networking, etc. Si pot plati destul de bine.

| AndreiSadMan explică (pentru Radu284):

Pai fac de 4 ani cunosc cum sa aduc resurse in joc sau sa le scriptez eu insami.
te-as putea ajuta

| Radu284 a răspuns (pentru AndreiSadMan):

E vorba de portat un engine intreg de joc (clientul unui MMO), care este in C/C++
Trebuie facute urmatoarele lucruri:
1. Importate toate hartile (din formatul nostru) in Unity
2. Importate toate obiectele si texturile, iarasi din formatul nostru in Unity
3. De preferabil in C++, sau si mai bine in C# pentru portabilitate, facut restul de lucruri (GUI, networking, animatie de modele, etc.)

1 si 2 sunt partial facute, dar nu total. E un proiect care ar lua multe luni, si nu cred ca ai putea reusi singur. Dar daca mai cunosti pe cineva care sa te ajute, sau daca chair ai vrea sa incerci, let me know. As fi dispus sa platesc ceva de genul 10-15K USD pentru asta.

| AliGab a răspuns:

Asta nu se numeste talent, ci munca happy