| Mandeliu a întrebat:

Salutări!

Am o prietenă care vrea să se transfere de la FPSE din cadrul UBB Cluj la FPSE din cadrul UB, în cadrul aceleiași specializări, respectiv la Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar (PIPP).

Problema este că la secretariatul specializării de la București nu răspunde nimeni la telefon sau la mail-uri(asta în situația în care profesorii/personalul auxiliar nu se afla in greva), iar pe site-ul lor procedura de transfer nu este precizată precis, respectiv calendarul cu perioada când ar trebui să meargă acolo să își manifeste această intenție, când ar trebui să ducă actele necesare transferului, cum se face cu diferențele și când trebuie achitată taxa de transfer.

Așadar, întrebarea spusă mai concis este următoarea: cum ar trebui să procedeze studenții care vor să se transfere de la cap la coadă?

1 răspuns:
| Jasdebi a răspuns:

Nu prea sunt raspunsuri deoarece, daca puteai sa faci ceva, deja l-ai facut.

Tot ce poti sa faci acum e sa ii mai suni la fiecare 2-3 zile si vezi daca se schimba ceva, altfel sa te duci intr-o zi pana la ei cu toate actele de care ai avea nevoie si banii pentru taxa ca sa fii pregatit pentru orice situatie, altceva nu mai e de facut.

Apoi sincer e cam timpul sa se gandeasca unde vrea sa ajunga cu cariera ca pentru ce vrea ea sa lucreze 20 de ani profesoara si sa fie salariul 2000 de lei si 3 alune. Ca deja vede din timp ca nimeni nu e interesat de educatie sau felul in care educatia se desfasoara, ce poate sa schimbe ea? Mai bine se duce intr-un domeniu unde o sa fie un pic mai apreciata.