| AddaHihiii a întrebat:

Salutt :3. Puteti sa imi ziceti si mie cum se fac urmatoarele desene? puppy dog eyes. Va roogg am mare nevoie. puppy dog eyes.
Pentagon cu 12, 24 si 48 de laturi
Poligon stelat cu 12, 24,48 de unghiuri
Poligon regulat cu 10, 20 si 40 de laturi
Poligon stelat cu 10, 20 si 40 de unghiuri.
Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu există PENTAGON cu 12, 24 și 48 de laturi.
E o INEPȚIE.
Pentagonul are numai CINCI ( Penta) laturi.
E cert că ai vrut să spui POLIGON.
Cît despre poligoanele cu 12, 24 și 48 laturi ( stelate sau nesatelate) și cele cu 10, 20 și 40 de laturi, trebuie de văzut că cele trei duble tipuri de poligoane sînt dublul celor de 6 și respectiv 5 laturi ( adică 12 și 24; apoi 10 și 20).
Cu alte cuvinte, construcția desenelor acestor poligoane pleacă de împărțirea cercului în 6 respectiv 5 părți egale.
Pentru acasta există niște construcții speciale. Acestea se fac la orele de desen tehnic.
Pentru a nu folosi raportorul.
Tu nu prea știi nimic.
Nu ești în clasă cînd se predau aceste noțiuni?

| Admunssen a răspuns:

Desenezi un cerc. Apoi imparti cele 360 de grade ale sale in la cate laturi are poligonul tau. Cu un raportor, din centrul diametrului duci raze pe circumferita. Unesti punctele care desemneaza arcurile de cerc cu o linie dreapta. Doar cele vecine si nu opuse.
Succes!