| leoleutzu395 a întrebat:

Saluut,
Am și eu o întrebare, la ce este mai ușor bacul, la chimie organica sau anorganica?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Cred că anorganica, pentru că acolo toate reacțiile merg simplu, la organica sunt compuși intermediari și arene. Dar, daca ai învățat organica până acum nu merita sa dai la anorganica din cauza asta. Un profesor din generala spunea tot timpul că nu există greu sau ușor, exista ce știi bine și ce nu ști. Încă ceva: BAC-ul la chimie e foarte greu, indiferent de ce alegi și sunt note mici. Multe persoane aleg sa dea la bio din cauza asta (biologia vegetala e și mai ușoară). Părerea mea e că oriunde te-ai duce mai departe sa ai nevoie de chimie (medicina, farmacie, chimie) o sa ai nevoie și de bio sau de o nota mare in BAC happy

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E mai ușor la ce știi tu mai bine

| gabicoo a răspuns:

La Sport! - pentru băieți.
La Anatomie și gimnastică! - pentru fete!
hee hee

| gratargratar a răspuns:

Chimia organica e mai usoara, pentru ca seriile sunt usor de invatat, iar denumirile sunt intuitive. Reactiile sunt relativ usoare si previzibile. Elemente chimice sunt putine: C, H, S, N, Cl plus cateva metale.

De asemenea, in chimia anorganica s-ar putea sa fie mai greu cu matematica, mai ales daca se fac reactii REDOX.