| AlxBlondu a întrebat:

Salz TPU imi puteti caracteriza cultivarea interesului pentru lectura si a placerii de a citi adica sa imi spuneti cum poti sati cultivi interesul pentru a citi si cat este de placut

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Lectura apare ca un proces personal, activ si holistic, proces ce presupune interactiunea a trei factori: cititorul, textul si contextul lecturii.

Dezvoltarea gustului pentru lectura sau, alfel spus, de trezire si
educare a interesului, se realizeaza prin actionarea asupra raportului dintre obiect si necesitate, asfel incat obiectul - in cazul nostru cartea - sa raspunda unei necesitati intelectuale si afective a copilului. Odata cu invatarea scris-cititului, cartea devine un bun accesibil copilului.

A recomanda anumite carti nu trebuie sa duca la obligarea procurarii si lecturarii lor. Astfel se ajunge la suprasolicitarea elevilor si transformarea interesului pentru lectura intr-o anumita corvoada de care elevii se achita fara prea mare placere. Chiar lectura unei carti interesante pierde din farmec atunci cand este impusa.

P.S.:Si eu citesc doar ce imi place. Ador genul fantasy (fantezie). Iti recomand opere scrise de J.R.R. Tolkien sau Stan Nicholls.