| AlxBlondu a întrebat:

Salz TPU imi spuneti si mie va roggggg plsssss din tot sufletu cum se calculeaza media plsssss FUNDAAAAA...

Răspuns Câştigător
| Emmmmmm a răspuns:

Media notelor din oral x3 + teza impartit la 4
funda?

8 răspunsuri:
| Hyora a răspuns:

Media notelor = (notele care le ai )/(nr. notele care le ai)
media notelor cu teza = (media notelor) * 3 + teza (totul) / 4
media gimnaziala = (clasa a 5-a)+(clasa a 6-a)+(clasa a 7-a)+(clasa a 8-a) totul / 4
media examenelor= nota examenului la mate+nota examenului la romana (totul)/2
media de admitere= media gimnaziala + media examenelor (totul) /2
FUNDA?batting eyelasheshee hee

| StefyBoy a răspuns:

Deci daca am 10, 10, 10, 10, 10 in oral, + 10 in teza se calculeaza (150+10):4?

| H00LiGaN a răspuns (pentru StefyBoy):

De unde ai tu 150 prietene?rolling on the floor))Matematica nu e punctul tau forte dupa cum se vede.

| StefyBoy a răspuns:

Ma refeream la media de la mate

| dellyt a răspuns:

Care medie? de admitere sau media anuala?

| TommyVercetti a răspuns:

Se aduna toate notele(numerele) si se imparte la cate sunt ele big grin
Pe noi la scoala asa ne-a invatat.

| H00LiGaN a răspuns:

Ma gandesc ca vrei media la mate nu?laughing Aduni notele la imparti la cate note ai le inmultesti cu 3 aduni teza si imparti la 4 si uite media;-) Sper ca asta vroiai.

| Mayumi a răspuns:

Media notelor vrei sa zici nu? Pai depinde daca vrei la romana sau matematica unde sunt si tezele de exemplu se face asa : sa zicem ca ai notele 7, 8, 9, 10 + teza care sa zicem ca ii 9. Si atunci faci asa, aduni notele 7+8+9+10= 34 apoi le imparti la numarul notelor 34:4=8.5 apoi se inmulteste cu 3, 17*3=25.5 si se pune teza 25.5+9=34.5 iar apoi imparte la 4, 34.5:4=8.62 =9.

Mai pe scurt : 7+8+9+10=34:4=8.5*3=25.5+(teza) 9=34.5:4=8.62 = 9

Iar daca vrei sa faci la celalate materii fara teza faci asa: sa zicem ai notele 8, 9, 10 si le aduni 8+9+10=27 impartit la numarul notelor 27:3=9.