| bogdyZ a întrebat:

Scutirile medicale se pot face la orice medic? Chiar am o probleme de sănătate reală

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa fie un medic relevant in problema ta. Nu poti scoate scutire pe motiv de fractura, de la un medic stomatolog.
Iti trebuie ori de la medicul care a investigat problema, ori de la medicul de familie, pe baza investigatiilor de la specialisti.
Bine, medicul de familie iti poate da scutirea si fara sa faci investigatiile, daca te-a consultat si are macar un diagnostic preliminar.

| ReddY25 a răspuns:

Da,sigur,du-te de urgență

| StoicAnalysis a răspuns:

Recomandat e sa mergi la medicul de familie. Pentru ca el avand toate fisele tale medicale, va sti exact daca ai vreo alergie la un anumit medicament sau alte particularitati de care sa tina cont in cazul tau. Tu in principiu poti merge la orice medic, dar acel medic te va intreba in mare, cam ce alergii ai sau daca ai mai avut boli in trecut, si tratamentul va fi unul la risc oarecum.

| adryang78 a răspuns:

În principiu, da. Depinde de problemă. Pentru o răceală, de exemplu, e suficientă o adeverință de la medicul de familie. Pentru alte probleme, mai specifice, adeverința se ia de la medicul specialist.

| Dragobeta a răspuns:

Daca chiar ai o problema reala de sanatate, de ce te feresti de medicul tau?
Alt medic iti da scutirea contra-cost (nu esti asiguratul sau) dupa ce se convinge ca ai intr-adevar o problema grava de sanatate. Nu da nimeni scutire pentru fleacuri.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna! Atat un medic de familie, cât și unul de la cabinetul școlar sau de la urgente pot face scutiri medicale. Însă, recomandat este sa mergi la medicul tau de familie, caci dacă este o problema de sănătate, el are acolo fisele de observații și îți va da un tratament dacă este posibil in cazul tau.

| MihaiMB a răspuns:

Eu ştiu că da.