| anonim_4396 a întrebat:

Se numeste sinucidere daca rogi pe cineva sa te omoare (ucida)?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sunt curios pe cine vrei sa rogi... happy
E aceeasi chestie, atita timp cit tu alegi cand sa iti sfirsesti viata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar de ce ai face asa ceva?

| peperonies a răspuns:

Se numeste sinucidere asistata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate spune si asta.

| SonicAndrei a răspuns:

Nu în mod direct, dar indirect da.

| Iunix a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Sinucidere

Și ăla ar fi prost dacă acceptă. Dacă vrei să te omori fă-o singur. Tu mori și după el ajunge la închisoare pentru vreo 20 de ani și gata, și-a distrus viața.

| missfatadelatara a răspuns:

Clar.

Altul te omoară din voința ta, nu a lui.

| BackAgain a răspuns:

Da. E ca si cum acel cineva ar fi instrumentul pe care-l folosesti pentru sinucidere.

| T2LS a răspuns:

Din punct de vedere legal, se numește crimă și se pedepsește cu închisoarea.

| ovidiu29asd a răspuns:

De ce ai pus intrebarea? Daca vrei sa te sinucizi, sa stii ca sunt miliarde de oameni cu mult mai putine posibilitati decat ai tu, si dintre care unii nu au nici dupa ce bea apa, poate merg 50 km pe jos sa ajunga la o sursa de apa. Dar ghici ce, pentru ca moartea e atat de aproape de ei, daca te vei uita pe niste sondaje, vei observa ca in zonele alea uitate de lume rata sinuciderii e cea mai scazuta, tocmai pentru ca pretuiesc viata. Sa stii ca orice problema are si o solutie, tot ce trebuie sa faci e sa o gasesti. Daca nu reusesti sa o gasesti, vorbeste cu prieteni apropiati, cu familia, cu un psiholog eventual(nu e nicio rusine daca te duci la psiholog, nu inseamna ca esti nebun cum considera unii) despre problemele tale

| ovidiu29asd a răspuns:

Si sa iti mai spun ceva, orice om are probleme, unii sunt extrovertiti si se vaita la toata lumea cu problemele lor, altii sunt introvertiti si le tin pentru ei, asta nu inseamna ca nu ii macina. Insa tine minte un lucru, daca atunci un pumn de cenusa intr-un pahar cu apa, paharul se va face gri, acelasi punm de cenusa daca il arunci in mare, marea va avea aceeasi culoare. Acum trebuie sa alegi daca vrei sa fii paharul sau marea