| Belingot a întrebat:

Se poate angaja in Canada si fara studii superioare? Gen fara bac sau facultate

14 răspunsuri:
| nicunicu3 a răspuns:

Pe ei ii intereseaza ce ai in tara lor nu conteaza ce ai in Romania.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca stii ceva meserie, atunci poti fi chiar intrepinzator.
De angajat te poti angaja oriunde in lume, chiar daca nu ai nici o calificare, dar salariile sunt cele mai mici in aceasta categorie.

| Belingot explică (pentru nicunicu3):

Ai si dreptatea ta CRED, unchi-miu a zis ca a terminat facultate de inginerie in Romania si a zis ca pe aia nici nu i-au interesat ce a facut el in Romania

| Belingot explică (pentru Bula):

Deci te poti angaja oriunde si fara bac si fara facultate doar ca nu iei atat de bine?

| SingleForOne a răspuns (pentru Belingot):

Da, dar îți trebuie un curs/ o școală profesională, cum ar fi asistent, medic generalist, tamplar, electrician, zidar sau ceva de genul... poți fi și casier sau manager de magazin, dar cel mai mult contează anii de experiență, și să primești ofertă de muncă de la un angajator din Canada (iar în unele locuri contează nivelul de cunoștințe a limbii engleze pe care îl ai), iar el te poate ajuta cu documentele, ceea ce înseamnă că trebuie să te documentezi foarte bine.

| Belingot explică (pentru SingleForOne):

Bro eu acum sunt la liceu normal pe profil mate-info, este ok?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Belingot):

Ca muncitor necalificat te poti angaja oriunde.

| Belingot explică (pentru Bula):

Deci este ok sa termin liceu profil mate INFO pentru Canada?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Belingot):

Conteaza mai mult CE STII sa faci, nu atat "diplomele".

| Frank51 a răspuns:

Doar de la doctorat în sus.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu au aia treaba cu bac-ul tau de aici

| SingleForOne a răspuns (pentru Belingot):

Te bagi pe domeniul de programare sau afaceri pe viitor, tu ce zici?

| SingleForOne a răspuns:

Pe site-ul oficial al Canadei îți explică clar tipurile de meserii și criteriile pentru a fi eligibil de a primi un contract de muncă, viză și alte documente.

| Sophieka a răspuns:

Da, se poate, la fel ca oriunde in lume. Daca te intereseaza cu adevarat, informeaza-te pe site-ul lor si trimite-le email cu intrebarile avute.