| Aniu a întrebat:

Se poate schimba un profesor, daca toti elevii si parintii vor asta?

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Elevii si parintii pot semna o cerere de schimbare, decizia apartine Consiliului de Administratie al scolii. Acesta poate aproba schimbarea sau o poate respinge, daca nu sunt motive intemeiate de schimbare.

| Aniu explică (pentru Ioandelasal):

Motivele sunt:

1. Test din ce nu s-a predat
2. Jignirea elevilor in ore

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aniu):

Nu prea cred ca asemenea motive vor fi socotite prea intemeiate, mai ales primul. Pentru jigniri poate fi sanctionat disciplinar, dar nu schimbat.

| Aniu explică (pentru Ioandelasal):

Dar el poate renunta la clasa noastra daca vrea? Ca ar fi metode sa-l fac sa se duca dracu'.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aniu):

Si el poate depune cerere, nu se stie daca va fi aprobata.
Si nu te sfatuiesc sa faci prostii, se pot intoarce usor impotriva ta si sa fii pedepsit disciplinar, mergand pana la exmatriculare.

| LNK a răspuns:

Ce motive tampite v-ati gasit si voi.
Daca nu-ti place la scoala, stai acasa si atunci nu te va mai deranja niciun profesor. raised eyebrows

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, dacă profesorul e titular, mai degrabă poți să-ți faci tu transferul la altă școală! De acolo, poți zburda la o alta, tot așa, până se hotărăște mămica ta să te țină definitiv acasă, la căldură, departe de stres, de lecții și de exigențele profesorilor ticăloși. big grin
Să-ți mai spun ceva: profesorii exigenți sunt foarte apreciați de către direcțiune, toate planurile și intențiile tale vor fi zadarnice!
Ești abia în clasa a IX-a, bobocel, nici nu ai ajuns să-ți cunoști bine dascălii, tu ai de gând, până la vacanța de iarnă, să-ți evacuezi toți profesorii?
Cred că trebuie să faci o cerere către destin. laughing

| Aniu explică (pentru floresdemayo):

Deci mai nou e normal sa ne dea test din ce nu s-a facut niciodata si sa zica la toata lumea ca nu e acasa la ma-sa?

| floresdemayo a răspuns (pentru Aniu):

Să înțeleg că profesorul se face vinovat dacă voi sunteți obraznici? Ce atitudine adoptați voi la școală, ce exteriorizări aveți față de acel dascăl? Credeți că vi se atribuie gratuit, fără să vă faceți vinovați, astfel de expresii?
Și dascălul o avea mici "scăpări", dar voi? Poate sunteți voi îngerași, dar nu nevinovați!

| Aniu explică (pentru floresdemayo):

Nu se aude nici musca la ora lui, fiindca stim cum e, dar el ne jigneste.

| floresdemayo a răspuns (pentru Aniu):

Ce zici? Nu se aude nici musca la ora lui? Încep să-l admir pe proful tău!hee hee
La școală ai datoria să fii conștiincios, silitor, să eviți conflictele cu dascălii, nici într-un caz să nu faci pe eroul și să-i "arăți" cine ești tu, fiindcă atunci o să-ți "arate" el ce poate! Și crede-mă, poate multe! Nu-ți face din profesor→ un dușman, fiindcă acesta, dacă vrea, poate dovedi (oricând) că sunteți incapabili!
Nu-ți place școala, stai acasă. În general, doar elevii mediocrii la învățătură sunt afectați de "atitudinea" unui dascăl.

| Aniu explică (pentru floresdemayo):

Tu esti inapt/a sa intelegi ca ne jigneste pe toti fara motiv?

| floresdemayo a răspuns (pentru Aniu):

Mai bine TACI, deja devii bufon! big grin

| zurick a răspuns:

Da.Chiar am vazut un exemplu in care un profesor de matematica a fost schimbat.

| alexs99 a răspuns:

Da,se poate schimba un profesor daca elevii si parintii vor asta.Va trebuie facuta un fel de petitie catre directorul scolii care trebuie sa contina motive intemeiate.

| CorneliaC a răspuns:

Normal ca da.

| AlisPretty a răspuns:

Nu stiu. Eu am avut un profesor la liceu care a terorizat elevii ani de zile. E cam dificil dar cred ca se poate

| SiaAnastasia a răspuns:

Da, se poate. Trebuie sa semnezi o petitie si sa i-o trimiti directorului/arei.

| MihhaaElla a răspuns:

Depinde de scoala ta. Si eu am avut o problema cu profu` de mate..se plangea toata scoala dar nu s-a facut nimic. Pur si simplu, a iesit la pensie laughing))

| BømbøniikáDøLLcee a răspuns:

Desigur.

| Alinutza200 a răspuns:

Da binenteles mai intai trebuie facut-o o sedinta in care sa fie toti parinti, profesoti chiar si acel profesot si directorul iar acolo se decide daca directorul vrea sau nu sa il schimbe! sper ca te-am ajutat!

| GhiciceMojoJojo a răspuns:

Da. Se face o cerere catre directiune de catre dirigintele clasei. Aceasta trebuie sa fie semnata de TOTI parintii elevilor din clasa respectiva, inclusiv de diriginte happy

| Lary9419 a răspuns:

Da. Se pot lua masuri.

| Fr3nd a răspuns:

Da se poate schimba dar este rar facut,

| rafaelabubu a răspuns:

Da se poate daca ii spui directorului

| rafaelabubu a răspuns:

Da

| Chocolate18 a răspuns:

Da!

| Ionut_Georgian_1991 a răspuns:

Da sa poate, noi nu eram o clasa buna, dar am rugat directorul si s-a rezolvat happy in cazul a 3 profesori big grin
si mai e si exemplul profului de geografie care nu trecea nimeni la obiectul lui(absolut nimeni) pana l-au luat baietii buni l-au batut cu sacul pe cap si l-au tinut o vreme buna atarnat peste pod, dupa care i-au tatuat ceva masculin pe obraz de a purtat barba de atunci mereu si s-a linistit omul happy, dar recomand prima alternativa, sau o cerere semnata de toti elevii. nu am ajuns niciodata in consiliu pentru asta sau sa cerem semnatura parintilor, din moment ce mama nu a venit niciodaa la scoala.