| anonim_4396 a întrebat:

Se spune despre om ca este fiinta cea mai inteligenta si stim sa distingem tot felul de culori, de la negru petrol pina la alb noroios, de ce vedem cerul albastru si zapada alba cind ele sunt de alta culoare?

2 răspunsuri:
| Ambassaderåd a răspuns:

Salut! Pai intervin diferite chestiiwinking. 1. Soarele- lumina ultravioleta de la el. Clima, tu cand esti iarna vezi aburi cand expiri Co2. si degajarea de particule in contact cu aerul rece isi modifica structura devenind densa, ce intampina si densitatea, ca atunci : uleiul cu apa, ce are densitate mai mare e la suparafata[ vascozitate, etc. Cerul albastru de la stratul de Ozon, Atmosfera, Litosfera, toate asteawinking ne face noua cerul Albastru, albastru marin, la fel ca atunci cand ploua si se face curcubeul. lumina Soarelui trece prin particulele de apa, si in contact cu aerul capata diferite culori. Nu stiu daca am fost in masura sa-ti raspund pe intelesul tuturor. sad

| Instinkt a răspuns:

Cerul-pentru ca se reflecta vapori de apa creend un efect de oglinda si in vapori se reflect culoarea albastra, Iar de zapada sincer stiam ca era alba imi poti spuune ce culoare are de fapt?