| EntertainYou a întrebat:

Si acum cireasa de pe tort (anexa) la intrebarea precedenta: cati dintre voi utilizati TPU de pe telefon si scrieti cu diacritice pentru ca va completeaza telefonul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu scriu de pe un Iphone, si scriu fara diacritice. Oricum cred ca toata lumea citeste in gand cu diacritice, chiar daca ele lipsesc.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Al meu baga diacritice in limba germana, pe telefon

| mihai69 a răspuns:

Eu scriu și de pe PC, și de pe telefon. Am dezactivată peste tot opțiunea de auto-corectare.

| Catrice a răspuns:

Si daca îți spun ca pe laptop am tastatura in romana si folosesc diacritice când scriu documente... primesc vrei premiu?!

| Sofer a răspuns:

Scriu de pe telefon și se pun automat diacritice și restul. De pe calculator nu mai vedeai asta.

| Ineys a răspuns:

TPU pe telefon e groaznic. E atat de vechi site-ul si nici pana in ziua de azi nu exista o aplicatie dediacata Android/iOS. Nu stiu ce asteapta devs dar ar trebui sa se gandeasca la optiunea asta. Nici nu ma gandesc sa intru de pe mobil.

| EntertainYou explică (pentru Ineys):

Pai, man, e responsive TPU. Adica are design-ul adaptat si pentru ecrane mobile. Daca ar avea o aplicatie cum vrei tu ar arata 90% la fel. Poate diferenta era ca aveam niste push notifications (utile, de altfel).
A mai avut o interfata mai veche decat asta pe care o vezi tu acum. Aia era intr-adevar aproape imposibila de pe telefon.

Eu nu intru de pe mobil decat foarte rar pe acest site si asta pentru ca-n general nu stau pe telefon, eu lucrand in IT oricum stau destul in fata unui PC zi de zi. Si ca programator ș-ul, ț-ul sunt destul de iritante sa-ti stea in cale in loc de :; ' "
La mine asta ar fi motivul principal pentru care nu prefer scrisul cu diacritice, nu ca as avea ceva cu limba romana.

| EntertainYou explică (pentru Ineys):

Plus ca atunci cand deschizi Reddit de pe telefon ce crezi ca vezi? Ca ala e tot un site Web adaptat pentru ecrane mobile, dar ai pictograma pentru el dedicata. Atat. happy
Culmea, ti-o baga si pe gat. Nu cumva sa vezi ca daca ai sta pe versiunea mobile din browser nu e tot aia.
Un alt avantaj e ca te tine logat mai multa vreme. E de inteles. Dar strict dpdv interfata e same crap.

| Ineys a răspuns (pentru EntertainYou):

Sincer constat o anumita diferenta intre o aplicatie dedicata si o accesare printr-un browser. Poate-s eu prea "picky" dar pe browser se misca mai incet. Nu am incercat reddit pe browser mobil, dar aplicatia e foarte rapida si snappy. TPU pe browser mobil are putin lag, de asta aduceam vorba de o aplicatie dedicata. Poate asta ar rezolva problema.

Sincer asta cu scrisul cu diacritice mi se pare doar "fite". Nu inseamna ca nu stii romana sau ca nu respecti limba daca nu folosesti diacritice online. Oricum creierul nostru poate sa citeasca lejer si fara diacritice deci nu e nici ca si cand le-ai ingreuna cititul celorlalti.

Acelasi motiv il am si eu, programez si nu am avut niciodata tastatura in romana. In plus imi petrec majoritatea timpului pe site-uri in engleza, cred ca TPU e singura exceptie si poate softpedia uneori. Diacriticele m-ar incurca mai rau. Si mai e si chestia enervanta cu comutarea intre EN/RO pe care o accesez uneori fara sa-mi dau seama si tot felul de "bube". N-am avut niciodata nevoie de diacritice si oricum nu sunt suportate peste tot.

| EntertainYou explică (pentru Ineys):

Aplicatia dedicata poate face mai mult cache eventual.
Dar tot ca un browser functioneaza (behind the scene).
Acum TPU nu e atat de "big" ca sa justifice o aplicatie. Si trebuie investit timp, dar si bani.
Si problema de interfata/design tot ramane. Ce crezi ca ai fi vazut diferit intr-o aplicatie dedicata? happy
In orice caz, asemenea platforme oricum sunt incomode de pe telefon, mai ales daca mai si fabrici raspunsuri lungi. Daca era aplicatie dedicata nu era la fel de nasol sa scrii un raspuns de 50-60 de randuri (cel putin)?
Dar si in alte cazuri mi se pare incomod. Chiar si YouTube-ul mi se pare mult mai ok in browser (pe PC), decat in aplicatia de pe telefon. Si culmea ca sunt o groaza care consuma YouTube de pe telefon. Acum depinde de ce consuma unii pe YouTube. Doar pentru muzica...si nelasand niciodata comentarii... poate chiar nu conteaza.

| Ineys a răspuns (pentru EntertainYou):

Pai daca vrei muzica, YouTube pe browser bate aplicatia pentru simplul fapt ca poti sa asculti muzica cu ecranul oprit, ceea ce prin aplicatie nu functioneaza si trebuie sa platesti nu stiu cat ca sa cumperi YouTube Music ceea ce mi se pare penibil.

| EntertainYou explică (pentru Ineys):

Da, banditi.
Am si YouTube Premium de cand a aparut, tocmai pentru ca sunt anumite canale tip podcast la care e suficient sa ascult si ma scapa si de reclame. Si fac asta in general pe telefon, cand sunt intr-o calatorie, de exemplu.
Dar pentru muzica...meh, n-ar fi meritat asa mult. E bine ca te mai scapa si de reclame.

Spotify pentru muzica insa e chiar unealta, are varianta de aplicatie si pentru destule tipuri de dispozitive, merge si-n browser. Il folosesc zilnic si merita banii. Pentru ce am eu nevoie e ce trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suport completarea automata, nu folosesc tastatura Google ci o tastatura open source de am compilat-o eu din codul sursa sa fiu sigur ca nu spioneaza.

| Jus7t a răspuns:

Mă simt mai bine să le folosesc, dar am început să fac asta când mi se puneau automat, nu îmi băteam capul să scriu cu ele înainte.

| AlexAL275 a răspuns:

Eu scriu de pe un Samsung și da, uneori îmi pune telefonul diacritice, uneori nu, dar atunci le pun eu. Nu știu de voi, dar eu așa sunt, pun și cratimă când e cazul sau alte semne de punctuație, sunt fixat pe așa ceva.