| anonim_4396 a întrebat:

Simularile pentru bacalaureat se dau in luna martie sau in februarie? Pe internet scrie ca se tin intre 13-17 martie dar am auzit de la colegi ca de fapt ar fi mai devreme, pe 12 februarie. Voi ce stiti?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Conform structurii anului școlar 2017-2018, școala va începe pe 11 septembrie, iar simulările la examenele naționale se vor da concomitent.

Astfel, simularea evaluării naționale pentru elevii claselor a VIII-a şi cea a examenului de bacalaureat pentru elevii claselor a XI-a şi a XII-a se vor da simultan și vor începe pe 13 martie cu proba scrisă la limba și literatura română. Pe 14 martie se va susține simularea la limba maternă pentru ambele examene naționale, iar pe 15 martie, elevii claselor a VIII-a vor da simularea la matematică, iar cei de clasa a XII-a, pe cea la proba obligatorie, în funcţie de profil, matematică sau istorie. Pe 17 martie, liceenii vor susţine simularea la proba la alegere, iar pe 31 martie vor fi afişate rezultatele simulărilor."
https://sursata.ro/an-colar-2017-2018-cand-se-dau-simularile
http://www.mediafax.ro/......l-16180076

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Vezi calendarul oficial mai jos. Te vei lamuri cum sta treaba.
Pe 12 februarie se sustine proba orala la Limba romana (competente).
https://www.edu.ro/......202018.pdf

| homosapiens a răspuns (pentru dannyel86):

Am uitat sa mentionez ca voiam sa aflu pentru clasa a XI-a. Daca sunt a XI-a mai trebuie sa dau competentele alea?

| homosapiens a răspuns (pentru dannyel86):

Stiam asta. Totusi, efortul tau merita premiat.

| dannyel86 a răspuns (pentru homosapiens):

Competentele orale nu se dau la clasa a XI, avand in vedere ca cele oficiale (pentru clasa a XII-a) se sustin in februarie. Eu asa vad lucrurile, dar e bine sa intrebi profesorul de limba romana. happy

| dannyel86 a răspuns (pentru homosapiens):

"Conform structurii anului școlar 2017-2018, școala va începe pe 11 septembrie, iar simulările la examenele naționale se vor da concomitent.

Astfel, simularea evaluării naționale pentru elevii claselor a VIII-a şi cea a examenului de bacalaureat pentru elevii claselor a XI-a şi a XII-a se vor da simultan și vor începe pe 13 martie cu proba scrisă la limba și literatura română. Pe 14 martie se va susține simularea la limba maternă pentru ambele examene naționale, iar pe 15 martie, elevii claselor a VIII-a vor da simularea la matematică, iar cei de clasa a XII-a, pe cea la proba obligatorie, în funcţie de profil, matematică sau istorie. Pe 17 martie, liceenii vor susţine simularea la proba la alegere, iar pe 31 martie vor fi afişate rezultatele simulărilor."
https://sursata.ro/an-colar-2017-2018-cand-se-dau-simularile
http://www.mediafax.ro/......l-16180076