| Diva a întrebat:

Sinuciderea o metoda ca sa scapi de o boala cronica incurabila cu speranta de a ajunge intr-un loc mai bun? Cum credeti ca poti sa duci o viata normala cand tu stii ca nu o sa fii o persoana normala ci o persoana invinsa fara planuri si vise?

Răspuns Câştigător
| Jadis a răspuns:

Daca acea persoana are o boala cronica, crede ca totul s-a terminat, ca va fi respinsa si singura, iar singurul cuvant care ii trece prin minte este: sinuciderea. NU. Asta inseamna ca acea persoana este o lasa/las si care crede ca e mai bine sa se dea batuta. NU. Viata merge inainte. Daca are o boala cronica si este fericita, isi vede de viata, incearca cu toate puterile ei sa isi faca planuri, vise si sa le aduca la realitate, va fi admirata de toata lumea. Eu am respect fata de persoanele acestea. Si aceea persoana va duce o viata normala daca: nu se va gandi la sinucidere; se uita in jur si zice: ce frumoasa e viata, chiar daca esti diferit/a; este fericita; isi duce la implinire noi vise si isi face prieteni. Sinuciderea nu e o solutie. Sinuciderea e un pacat si Dumnezeu nu te va ierta pentru ce ai facut, pentru ca ai renuntat fara sa lupti, sa ridici macar un deget si sa vada cat de usor cedezi. Aculta bine la ce iti zic pentru ca asta e adevarul. Multa sanatate si fericire happy

13 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

Sinuciderea nu este NICIODATA o metoda de salvare, sau o scuza.Este un act de lasitate, prin care alegi calea cea mai usoara.Ca sa nu mai vorbimde faptul ca este unul dintre cele mai grave pacate...
Intotdeauna e loc de mai bine.Trebuie doar sa inveti sa vezi si partea frumoasa din problemele negative.
Daca vrei, se poate. happy

Răspuns utilizator avertizat
| carminaburana43 a răspuns:

Nu-ti recomand sinuciderea oricit de grea ti-ar fi viata.Am urmarit cursuri yoiga si am vazut si un film ca sinucigasii nu scapa de problemele lor nici in lumea cealalta.Asa ca mai bine roaga-te incontinuu.

| Diva explică:

Va multumesc pentru raspunsuri dar vedeti voi ma simt invinsa e ca si cum as trai de pomana pentru ca stiu sigur ca nu am nici o sansa in societate.

| Diva explică:

Nu provoaca moartea in sensul ca nu e cancer sau alceva doar ca nu o sa pot merge chiar daca medicii zic ca sunt sanse eu stiu ca e o minciuna deoarece aud asta de foarte mult timp si ar trebui sa merg in 17 ani de zile

| cryna a răspuns:

Buna nosugar! sinuciderea nu e o cale de scapare indiferent cate necazuri ai avea! trebuie sa ai speranta si daca chiar nu se poate face nimic nu te lasa invinsa de boala ci traiesteti viata cat o mai ai! bucurate de ea indiferent cat de scurta ar fi! si planuri si vise poti avea chiar daca esti bolnava dimpotriva ar trebui sa ai multe visuri si sa incerci sa le indeplinesti! traieste clipa, incearca sa uiti de boala si crede-ma ca daca esti bolnava nu inseamna ca esti o persoana anormala! eu cred ca toti suntem persoana normale! nu te descuraja sper ca team putut ajuta si te rog nici sa nu te gandesti ca sinuciderea e o cale de scapara viata ti-o da dumnezeu si doar el tio poate lua

| Laura a răspuns:

Eu am o părere diferită, stupidă pentru unii. Dacă boala e incurabilă, și foarte grea, și persoana bolnavă suferă mult și 100% nu mai sunt șanse de vindecare, mi se pare ok sinuciderea, dar printr-o injectie. Nu are cum să "își trăiască viata la maxim" dacă suferă foarte rău. În schimb, dacă un puști de cel mult 19-20 de ani vrea să se sinucidă, că vai, l-a părăsit iubitica, sunt 100% împotriva sinuciderii.

| Laura a răspuns:

@nosugar Nu mai gândi așa negativ! Asta e o problema minoră, și șansele ca să poti din nou să mergi sunt de 98-99%! Am avut o vecină care era ca tine, era foarte descurajată, și avea probleme cu mersul. Dar până la urmă a fost optimistă și a avut încredere ea și imediat s-a vindecat! Sănătate. tongue

| SatanaInIzmene a răspuns:

Si cele mai distruse persoane poate crea istorie din suferinta lor.Gandeste-te ce poate scrie un om cu o suferinta atat de mare.Gandeste-te ce picturi pot iesi din mana lui, muzica, arta adevarata.
Dragostea e o boala, totusi au iesit capodopere nemuritoare din cauza ei.Tristetea si dezamagirea dintr-un spirit creator poate distorsiona viata dandu-i forme unice.Sinuciderea este alegerea lasilor.

| dot a răspuns:

Normalitatea este relativa. Fiecare dintre noi este normal in felul sau. Sinuciderea, in cazu' prezentat de tine, este doar o dovada de lasitate in fata bolii, un motiv bun pentru ceilalti de a spune "nu merita viata care i-a ramas, daca nu a stiut sa o aprecieze".
Fiecare zi e un dar, chiar daca esti constient ca intr-o zi nu vei mai primi acest dar. NU avem dreptul de a decide cand murim, insa depinde doar de noi cum traim. Doresc tuturor persoanelor care se identifica cu descrierea ta o minte luminata si sa profite de fiecare minut pe care il au! sa pretuiasca fiecare gura de aer si fiecare moment de iubire din partea celor din jur si nu in ultimul rand...sa fie tari pentru ca nu sunt singuri!

| dianaxD a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti asa.Sinuciderea nu e o solutie. Daca te sinucizi cu siguranta nu te vei duce intr-un loc mai bun. Poti sa duci o viata normala, daca vrei.Pana la urma esti o persoana ca toti restu.Si nu trebuie sa te dai batuta, trebuie sa lupti.Si uitee...ca sa nu te mai gandesti tot timpul la asta. fa mult lucruri care iti plac.NU te mai gandi numai la asta. Daca o sa fi mai optimista o sa fie totul bine. Te asigur! Pupicihappy.

| MihaiXtensiiPunctRo a răspuns:

De profesie sunt medic. si ce invatam din prima zi de facultate e ca noi nu tratam boli cu pacienti.
privind in profunzime, intelegem ca de fapt nu exista boli, decat oameni bolnavi.
o boala este un impediment atat timp cat pacientul o considera astfel. altfel o boala nu altceva decat o parte a personalitatii, o parte a procesului de formare ca om. sunt atatea exemple de oameni care trec peste greutati mari, si o fac cu brio. oameni fara un picior, o mana, fara ambele membre inferioare, fara vedere, fara auz si cate si mai cate. asta nu te face mai putin om sau mai putin capabil.
personal cred ca doar atitudinea diferentiaza oamenii invinsi de invingatori. ieri vorbeam cu cineva din china careia ii spuneam frumusetea tineretii noastre e ca putem sa ne facem sperante sa ne creeam idealuri pe care sa speram ca le vom atinge, facem tot posibilul sa ajungem acolo, iar daca nu ajungem acolo nu nici o problema, pentru ca stim ca am facut tot posibilul.
pana la urma asta e tot ce conteaza, sa faci tot posibilul. prin sinucidere te dai batut fara nici un efort. orice prost poate sa moara, nu e mare filozofie. sa traiesti, sa muncesti sa fii un exemplu pentru ceilalti e mai greu.

| omtraisiomvedea a răspuns:

Eu nu cred ca sinucidere e o solutie in cazul asta. E foarte greu sa fi "o persoana invinsa fara planuri si vise". Parerea mea este ca perioada care o mai ai de trait sa o traiesti la maxim, fiecare clipa, fara sa iti pese de ce zice lumea.Sa faci ce iti doresti si sa nu lasi pe nimeni sa te opreasca.La urma urmei toti ajungem acolo.Asta e parerea mea. Oricum raman doar amintiri in urma ta.Depinde doar de tine daca sti si ai puterea sa le faci frumoase.