| anonim_4396 a întrebat:

Spune ti mi si mie va rog din suflet ce înseamnă următoarele: drive, hard, soft dar pe înțelesul meu, explicati mi ca unui copil de 10 ani, ca nu pricep.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Drive - spatiu de stocare. Acolo ti poze, muzica si alte informatii/documente

Hard(ware) - Toate componentele fizice ( unitate optica, placa de baza, procesor, etc.) din PC.

Soft(ware) - Toate programele care ajuta la folosirea calculatorului ( Windows, Office, Chrome, Antivirus, etc. )
Un calculator fara software e doar o cutie cu sârme.

2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Drive, hard, nu prea are rost, poate te referi la hard driver care e memoria de stocare a calculatorului, e patrat si plat, acolo e tot creierul, soft-ul e programul de rulare, cum e windows-ul pe calculator si androidul pe telefon

| 4ndr33y a răspuns:

Un drive este o unitate de stocare, poate fi Hard Drive (hard disk), DVD-ROM Drive, SSD Drive, Flash Drive (stick usb)
"Hard" inseamna "dur" dar este sinonim si cu HARDware, ceea ce inseamna piese/componente fizice.
Soft - inseamna "moale" dar in IT este echivalentul prescurarii software, ceea ce inseamna programe de calculator, telefon, etc.