| Alex_1450 a întrebat:

Spuneti-mi ce informatii stiti despre Romania?

8 răspunsuri:
| IonutAxi a răspuns:

România este o țară situată în sud-estul Europei Centrale, pe cursul inferior al Dunării, la nord de peninsula Balcanică și la țărmul nord-vestic al Mării Negre.[4] Pe teritoriul ei este situată aproape toată suprafața Deltei Dunării și partea sudică și centrală a Munților Carpați. Se învecinează cu Bulgaria la sud, Serbia la sud-vest, Ungaria la nord-vest, Ucraina la nord și est și Republica Moldova la est, iar țărmul Mării Negre se găsește la sud-est.

De-a lungul istoriei, diferite porțiuni ale teritoriului de astăzi al României au fost în componența sau sub administrația Daciei, Imperiului Roman, Imperiului Otoman, Imperiului Rus și a celui Austro-Ungar.

| Felix2009 a răspuns:

România este o țară situată în sud-estul Europei Centrale, pe cursul inferior al Dunării, la nord de peninsula Balcanică și la țărmul nord-vestic al Mării Negre.[4] Pe teritoriul ei este situată aproape toată suprafața Deltei Dunării și partea sudică și centrală a Munților Carpați. Se învecinează cu Bulgaria la sud, Serbia la sud-vest, Ungaria la nord-vest, Ucraina la nord și est și Republica Moldova la est, iar țărmul Mării Negre se găsește la sud-est.

De-a lungul istoriei, diferite porțiuni ale teritoriului de astăzi al României au fost în componența sau sub administrația Daciei, Imperiului Roman, Imperiului Otoman, Imperiului Rus și a celui Austro-Ungar.

| alexia222 a răspuns:

Pe wikipedia gasesti tot ce doresti

| dexydeea a răspuns:

Hei...uite aici tot ce ai nevoie:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Rom%C3%A2nia

| dexydeea a răspuns:

Sau daca nu merge intri pe google scrii ''Romania wikipedia'' si iti da acolo tot ce vrei

| Alex_1450 explică (pentru dexydeea):

Da, multumesc!

| dexydeea a răspuns (pentru Alex_1450):

Npchappy

| Alex_1450 explică (pentru dexydeea):

Deea ce id-u ai?