| Vutcariov_Tanne_1999 a întrebat:

Spuneti-mi va rod cateva cuvinte(expresii) frumoase despre scoala

1 răspuns:
| zurick a răspuns:

. Scoala va fi scoala când omul va fi om si statul va fi stat.
2. Nu am permis niciodata ca scoala sa aiba de a face cu educatia mea.
3. Scopul educatiei este acela de a schimba o minte goala cu una deschisa.
4. Scoala este libertatea de a merge ajutat si îndrumat.
5. Scoala trebuie sa te invete a fi propriul tau dascal, cel mai bun si cel mai aspru.
6. Educatia este cea mai buna provizie pe care o poti face pentru batranete.
7. Mai intai Dumnezeu a creat idiotii, asa, ca sa isi intre in mana. Apoi a facut scolile.
8. Atat timp cat vor exista examene si teste, rugaciunile isi vor avea locul in scoala.
9. Citeste nu pentru a contrazice nici pentru a crede, ci pentru a cantari si a lua in considerare.
10. Orarul claselor este de asa maniera stabilit astfel incat studentii sa piarda maximum de timp intre cursuri.
11. O scoala mult mai buna înseamna cartile si oamenii întâlniti în afara scolii.
12. Menirea fireasca a scolii nu e sa dea invatatura, ci sa destepte cultivand destoinicirile intelectuale in inima copilului, trebuinta de a invata toata viata.
13. Un om cu cunostinte dar needucat este ca si un inel de aur pus in botul unui porc.
14. Toate pe care nu le stiu le-am invatat la scoala.
15. Şcoala este libertatea de a merge ajutat şi îndrumat.
16.Omul cât trăieşte-nvaţă
Tot probleme de viaţă,
Însă nu se-nvaţă-n şcoală
Cum să umpli-o burtă goală!