| mermadia a întrebat:

Stau si ma intreb:daca au existat cu adevarat fiintele astea mitologice, de ce nu ar mai exista si azi? de ce sa nu ne "bucuram"si noi de ele? Sau daca totul a fost doar un mit, atunci de unde atata imaginatie care sa scormoneasca descrierea lor? De ce ar mintii grecii, egiptenii? Sau, cum erau zeii? erau chiar oameni care puteau fi vazuti de oamenii normali sau, cum spun legendele, stateau acolo unde le era locul(apa, cer, pamant)?

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Atunci nu era stiinta atat de avansata
ei puneau pe seama zeitatilor, divinitatilor, si transformau in mit pentru noi tot ce se intampla si azi are explicatie logica/stiintifica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe seama zeilor se puneau fenomenele inexlicabile. Nu se pune problema unei minciuni, dar imaginatia nu are limite cand se afla la stramtoare.