| dende95 a întrebat:

Stau si ma uit la oglinda si ma intreb in constiinta mea:Oare azi de ce ma duc la scoala? Oare de ce invat? Oare dupa 12ani de studii+4 de facultate+2 de master ce o sa fac in afara de pierde vara? oare de ce trebuie sa fac atatea ore de scoala care nu au nici un punct comun cu profilul meu(mate-info) si alte intrebari dar generala estebig grine ce oare pierde omul atatia ani din viata invatand ca sa ajunga la un moment dat sa nu aiba un servici stabli, sa fie respins de societate, sa aiba un salaru cat un muncitor la Urban Serv, o pensie pe care o pierde pe toata pe medicamente. Oare se merita efortul asta depus in viata asta pe care o traim? se merita atata osteneala pentru nimic?

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

Cred ca esti intr-un moment de tristete acum. la scoala te duci pentru tine, inveti pentru tine, mate-info e la ora actuala profilul care iti limiteaza cel mai putin optiunile pe viitor. poti face ce vrei, poti muta lumea, nuam isa crezi in asta si sa lupti pentru asta. exista un loc cald si bun al tau, ai curajul si perseveranta sa-l gasesti.

10 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Ai dreptate ma! toata lumea stie asta, dar na nimeni nu zice nimic ca sa nu fie catalogat drept anormal de catre ceilalti!

| Flav a răspuns:

Inveti in primul rand pentru tine, pentru dezvoltarea ta. Ce inveti de placere, nu inseamna osteneala. Tu ia intai si termina liceul (ai la nick '95), pune-te la o facultate la care te simti stapana pe domeniu si pe urma mai vorbim.

| Zenithf a răspuns:

Gata scoala si apoi incearca sa gasesti o bursa in afara. Sau si daca ramai aici, incearca sa faci o facultate unde sa inveti ceva ce o sa-ti foloseasca pe afara.

| Dutzulescu a răspuns:

Merita, fara nici o indoiala. O faci ca sa te multumesti pe tine, sa nu te dai mai tarziu cu capul de pereti.Prin scarba de materii care n-au de-a face cu profilul meu, am trecut si eu.Asta e, sunt de parere ca se poate face cariera foarte bine chiar si aici la noi in tara.Doar lenea si comoditatea ne provoaca foame.Intr-adevar trebuie sa muncesti de 5 ori mai mult sa ai un trai decent fata de cei din exterior, dar eu imi iubesc mult tara, muncesc in ea in domeniul pe care l-am studiat.Trebuie sa iei atitudine.Nu te angajeaza nimeni? Nu-i nimic, fa-te angajator.(cazul meu)Pana ne plangem de mila, ceasul tica-ie.
Multa bafta!

| Dutzulescu a răspuns:

Si atunci ce trebuie sa facem in viata asta? Doar sa parazitam? Stam la soare si facem fotosinteza? Furam? Ai fi multumit de tine?

| dende95 explică:

Fratilor nu se merita! Nu se merita sa muncim ca niste sclavi pentru niste hartii care daca se mai scumpesc mult alimentele nu o sa mai ai ce face cu ele.NU se merita sa muncesti in viata asta deoarece O Viata Avem si daca pe asta care o avem o muncim...cine stie cum o sa fie pe lumea cealalta!

| lastman024 a răspuns:

Se merita sa supravetuiesti pentru a gusta de bucuriile vietii, cum ar fi iubirea, sa ai o finta draga langa tine care alaturi de care sa ai un copil, de aseamenea si acele petreceri din tinerete, toate acestea te fac sa uiti de prostia si batjocura in care traim

| Azm a răspuns:

Merita, pentru ca din salariul tau, oricit de mic ar fi, platesti taxe. Taxele se string la buget dupa care se impart intre cei ce conduc tara si clientela politica. De asta traiesti, pentru bunastarea lor. Trist, e drept, dar din pacate adevarat.

| Madden a răspuns:

Sa stii ca la asta ma gandeam acum cateva zile, citeste o intrebare postata de mine care e ceva de genu asta

| marioxxl11_5374 a răspuns:

Nu-ti mai pune atatea intrebari si du-te la scoala. in loc sa-ti pierzi timpul in oglinda intrebandu-te daca sa te duci sau nu la scoala mai bine ai invata. o sa-mi dai dreptate peste vreo 10 ani.