| navarre a întrebat:

Stiati ca pentru catedrala mantuirii neamului trebuie,, investiti" 4oo milioane de euro? Suntem 23 de milioane de locuitori si o gramada de familii cu probleme grave existentiale, suntem datori vanduti la banca mondiala si noi ce facem? case pentru popi de 400 milioane de euro-oare suntem normali? va dati seama ce risipa? spitalele si scolile din Romania sunt deplorabile, oare cati oameni nevoiasi ar putea fi hraniti cu acesti bani? Nu sunt bani pentru scoala, nu sunt bani pentru someri, nu sunt locuri de munca, nu sunt bani pentru mancare dar pentru asemenea Mall cat 30 de etaje, sunt bani.cum va explicati?

Răspuns Câştigător
| kllass a răspuns:

E destul de simplu.Multa prostie, prea multa indobitocire, multa nevoie de a crede ca nu murim,, de tot,, daca credem in biserica, toate astea duc la donatii facute bisericii si privite ca o ofranda adusa Lui.Bine la chestia asta s-a lucrat si se lucreaza din timpuri stravechi.Si mai sunt destule motive.
Nu am inteles si nu o sa inteleg niciodata de ce un om care are credinta in Dumnezeu trebuie sa se duca in biserica. Zici ca doar acolo sunt vazuti.Eee, da ce stiu eu...

9 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Nu sunt credincioasa si nici nu vreau sa aud de catedrale, popi etc. presupun ca este un obiectiv turistic ca si palatele ce le avem, statuile, manastirile etc. se cheltuie bani dar si se scoate profit, cam asa sta treaba vin turistii in vizita. dar cum ai zis si tu tara noastra este un caz araparte, suntem prea saraci sa facem asemenea investitii mai ales aum cand lumea moare de foame. stii cum se zice " tara arde si baba se piaptana".

| maya_7683 a răspuns:

Da, vrem biserici somtuase dar credinciosii unde sunt? Vrem biserici multe si mari dar ele sunt goale.Pe Dumezeu il impresionam cu faptele noastre, cu trairea noastra nu cu numarul bisericior sau cu cit sunt ele de moderne.
Oamenii il pot gasi pe Dumnezeu pretutindeni nu numai intr-o catedrala de nu stiu cite sute de milioane, dar...educatia si-o dobindesc in scoli bine utilate iar asistenta medicala si-o capata in spitale dotate, curate echipate corespunzator.
Dar, pe cine intereseaza cu adevarat toate astea?

| mariobros a răspuns:

Da daca se construiesc cele mai scumpe autostrazi din lume la noi, pe la 82 milioane de euro per Km nu face nimeni galagie, nu? Ca Bechtel a contractat toata autostrada Transilvania pentru 2. 2 mild de euro si a construit cateva zeci ` de Km cu` 7 mild? De acolo cati nevoiasi se puteau intretine? Sa fim seriosi, daca se va construi nu o fie `casa pentru popi`, tine si de cultura. Si decat sa intre mild de euro in conturile lui Berceanu, Bechtel sau alte firme de genul, mai bine sa vad eu ditamai constructia la mine in tara si sa se foloseasca de acei bani romanii (popi sau ne-popi), nu niste jigodii straine intrate in cardasie c u alte jigodii din Ro.

| Bloo2 a răspuns:

Oameni prosti si saraci...si la suflet si la buzunare :-

| hominid dreak a răspuns:

Asta e o investitie de suflet. Ii doare pe popi drept in sutana ca n-avem noi ce manca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai gandeste-te ca daca acei oameni nevoiasi s-ar duce si ar munci la manastire si-ar face de lucru nu ar mai fi asa foamete. Nu ai de ce sa fi dator vandut ca oricum nimeni nu ar putea sa te asculte pe tine. Nu o sa vina nimeni sa te intrebe daca vrei tu sau nu sa se renoveze manastire.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorba ta. Un spital modern, complet utilat cit ar costa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Navarre e un idiot fara viziune! La fel ca si ceilalti amarati care au raspuns pana acum. E greu pentru astfel de tolomaci sa gandeasca in perspectiva, la viitor, la ce vor spune copiii lor maine cand l-i se va cere sa si prezinte tara.Bineinteles ca de foame se moare peste tot.Si in Egiptul antic se murea de foame, si in Roma antica, iar cu banii cheltuiti pe Catedrala St Paul sau domul din Milano si multe altele ar fi putut hrani mii si mii de saraci ai
urbelor medievale.Au existat din fericire oameni care s-au gandit sa lase ceva inaintasilor. O emblema, un simbol al perenitati unui popor sau altuia pe un teritoriu dat. Ei au reusit sa treaca de barierele existentei de azi si maine si au inteles ca spiritualitatea unui popor dainuie nu prin fecalele ramase in urma unui ospat pe cinste si ingropate la streasina colibei din chirpici si nici prin perfuziile aruncate la ghena de gunoi a vreunui spital. Spiritualitatea dainuie prin monumentele inchinate spiritului, prin construirea de monumente ce transcend corpul. Piramidele nu au fost folosite ca spitale sau locuri de dat pomana nici templele de la Luxor, Karnak, Abu Simbel samd.Coloseumul,Domul lui Hadrian, Acropolisul, Templele antice, Sf Sofia, Moschea Albastra sunt monumente ce reprezinta forta spirituala a unui popor.Stefan cel Mare a inteles asta si a spus-o atat de clar:Moldova nu este a mea, nici a voastra ci a urmasilor urmasilor vostri! Se vede astazi cea ce acest om a lasat in urma sa:capodoperele manastiresti din Moldova sunt monumente UNESCO, valori SPIRITUALE ale omenirii.Mai meditati pe tema asta intre un gat de bere si o burta de carnati cu oo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru utilizatorul care sustine ca Navarre este un idiot fara viziune:

Asa e, se moare de foame acum si se murea de foame si in urma cu cateva mii de ani.

Din pacate prostia nu omoara... Si uite asa te-a fatat mama ta pe lume si ai apucat sa traiesti suficient cat sa ne stresezi cu tampeniile tale