| Buresbista123 a întrebat:

Catedrala mantuirii neamului va costa undeva intre 600 milioane si 1 miliard de euro, ce parere aveti de acest fapt? ce alte lucruri mult mai utile a ti fi facut cu aceste sume de bani? faptul ca statul roman contribuie masiv cu fonduri in constructia ei, ce fel de gust va lasa?

Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

Vezi tu, aici e greu de pronuntat o parere obiectiva.
Se zice ca cine are politica are si religia.
Cu alte cuvinte, de la Revolutie incoace, puterea are nevoie ca religia sa fie bine finantata - un fel de imagine in conducerea maselor. Motiv pentru care s-au construit foarte multe biserici in ultimii 25 de ani, motiv pentru care majoritatea banilor rulati prin Biserica nu se fiscalizeaza ca nu au cum sa puna TVA pe acatist sau sa monteze camere de filmat cate 10 in fiecare biserica.

CMN se construieste pentru ca "asa trebuie" si nu mai trebuie sa cercetam noi astia mici treaba asta. O sa fie o investitie care isi va scoate banii foarte repede, probabil acolo va fi the ultimate fita in nunti, botezuri si inmormantari.
Desigur ca se puteau investi banii aia in salariile doctorilor de exemplu, sau in analiza si rezolvarea partiala a problemei invatamantului in satele defavorizate... idei erau multe.
Nu este si nu va fi ultima investitie de amploare pe bani colosali facuta in genul "ce-i trebuie chelului tichie de margaritar" si ca atare lumea o sa se supuna vrea-nu vrea.
Asta e tara, cui ii e bine ramane, cui nu - pleaca. daca poate.

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......361977752/

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname a răspuns:

Din aceeaşi categorie:
https://www.facebook.com/......255305196/

| IMPERO a răspuns:

Problema este ca majoritatea oamenilor au nevoie de asa ceva.

| Buresbista123 explică (pentru IMPERO):

Cum ai ajuns la aceasta concluzie?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o treaba ata de discutata incat nu mai are rost sa o luam de la capat, mafia BOR a castigat si asta e tot ce conteaza

| fllu07 a răspuns (pentru suntserios):

Cine are putere, (guvernele) nu si-au jucat AS-ul din maneca.
pactul asta, este doar temporar: noi va finantam, voi ne faceti campanie, noi suntem alesi, avem acces la banii publici, voi veti avea biserici si dreptul sa faceti ce vreti.
si uite asa au satele cate 2-3 biserici si wc-ul in fundul curtii, si gropi pe strada de iti rupi masina.
ba mai mult este un sat cu 28 de biserici. cata credinta :))
http://www.phon.ro/......ahova.html

| Jardelin a răspuns:

La cât de prost, rău si păcătos e neamul ăsta sunt prea putine biserici!

Hai sa-ti dau eu o lista scurta de 5 subiecte infinit mai importante decât catedrala ta de "1 miliard":

1. Rușii vor ajunge la granița noastră in viitorul apropiat iar Occidentului i se rupe de noi. Trist este ca rușii nu au de gând sa se oprească acolo.

2. Guvernul va da afara 5000 de oameni din învățământ. O fi din cauza BOR-ului?!

3. Romania pierde zilnic 49, 5 milioane de euro din cauza corupției si evaziunii fiscale. Adică aproximativ 350 mil euro pe săptămana. Adică vreo 18 miliarde euro anual! Nu crezi ca asta e o problema mai gravă decât toate moastele, popii si babele credincioase din Romania? După părerea ta cam câte lucruri crezi ca s-ar putea face cu 18 miliarde anual in țara asta?

4. Romania se afla de mai mulți ani supusa unui atac mediatic fără precedent ca intensitate, cu scopul demoralizarii, demotivarii si dezbinării romanilor in ceea ce priveste sentimentele de apartenența etnica, confesionala si nationala. Adică mai pe întelesul tău noua romanilor ni se induce metodic ideea pe ca suntem desculții Europei, ca nu suntem uniți, ca nu avem valoare, ca avem o credința prea mare in Dumnezeu si ca avem o religie arhaica, ca suntem cei mai prosti, cei mai rudimentari, cei mai înapoiati, etc., etc., etc. Scopul este de a ne desființa ca nație, de a ne dezbina si a ne inrobi militar si economic. Românul trebuie sa-si piardă respectul de sine, sa-si piardă respectul fata de valorile naționale, sa se rușinezi cu naționalitatea sa, cu credința sa, cu istoria sa, sa se umilească si sa se ploconeasca in fata oricărei alte națiuni!

5. Corupția la cel mai înalt nivel si sistemul mafiot din politica. Acestea sunt ca niște imensi paraziți care vlaguiesc puterea si economia acestei tari. O țara profund corupta si condusă de rețele mafiote nu are putere militară si economică! Deși știau de mult timp asta, americanii s-au gândit sa ia măsuri abia acum când au văzut ca rusii sunt agresivi si amenință Europa, asa ca au dat SRI-ului ordin sa porneasca cruciada anticoruptie pentru stabilizarea si întărirea tării. Foarte târziu după părerea mea, pentru ca efectele pozitive se vor resimți peste vreo 15 ani si nu stiu dacă vom ajunge pina atunci întregi ca țara.

| Gizăz a răspuns (pentru Jardelin):

Adică dacă avem cinci rahaţi de câine pe stradă trebuie curăţaţi ăia şi al şaselea lăsat acolo unde e, nu? "Lasă-mă să fiu prost în continuare, că-s proşti mai mari ca mine".

| Jardelin a răspuns (pentru Gizăz):

Adică bati câmpii!

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

1. si crezi ca BOR o sa ne apere de rusi sau ce?

2. da e si din cauza BOR ului, daca toti banii care se trimit catre biserici se trimiteau catre invatamant era o treaba

3. stii ca BOR face cea mai mare evaziune fiscala din Romania neplatind nicio taxa la stat nu?

4. "ca avem o credința prea mare in Dumnezeu si ca avem o religie arhaica, ca suntem cei mai prosti" NIMIC mai adevarat

5. Niciodata nu e prea tarziu, iar mafia bisericii e o caracatita foarte intinsa, vezi cum a apleat Ponta in campanie la ei

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

Ma fortez sa-ti raspund desi mi-e cam sila sa stau de vorba cu oameni ca tine.

Intodeauna am apreciat oamenii rationali indiferent de convingerile personale. Tu nu numai ca nu esti un om rational, dar esti de-a dreptul bolnav de ateism! Un ateism demonic si obsesiv. Probabil cind nu-ti scrie pixul injuri BOR-ul, nu? Cind nu ai erectie tot BOR-ul e de vina, nu? Pentru ca nu-i asa, in mintea ta blocata in ateism toate relele din tara si toate structurile mafiote care opereaza pe plai mioritic se intimpla si sint din cauza BO-ului!

Nu m-as mira sa aud de la tine spunind ca BOR-ul este de vina pentru ca Udrea, Videanu, Cocos, Bica, etc., etc. au escrocat tara asta, pentru ca au fost botezati cind aveau 2 luni in biserici ortodoxe!

Si acu' hai sa-ti raspund la aberatiile scrise de tine:

1. Nu cred nimic. Intrebarea ta este fara sens.

2. Bati cimpii!

3. Aberatii! Vorbesti prostii! Esti inteligent? Daca da, adu dovezi oficiale din care sa rezulte ca BOR-ul face evaziune fiscala si ca BOR-ul nu plateste taxe! Cind spun dovezi oficiale, ma refer la rapoarte oficiale intocmite de ANAF. Daca nu prezinti dovezi esti o nulitate ca si afirmatiile tale!

4. Niciodata credinta (crestina) in Dumnezeu nu a fost prea mare! Cu cit credinta este mai slaba sau lipseste, cu atit raul care cuprinde omul si relele facute de om sint mai mari!

5. Ba da, uneori este prea tarziu! Dupa ce-i unui om in cap este prea tarziu sa-i spui dupa aceea ca iti pare rau, ca nu ai fi vrut sa-l lovesti si ca-l iubesti. Referitor la "mafia bisericii este o caracatita foarte intinsa", adu dovezi! Prezinta dovezi oficiale ale SRI-ului sau al e Politiei care sa spuna ca biserica este o organizatie de tip mafiot, altfel asa cum am mai spus, afirmatiile tale sint nule iar tu esti un mincinos.

| Buresbista123 explică (pentru Jardelin):

Jardelin cat iti iei spaga pentru ceea ce faci?

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Lol, ma faci sa rad. Promit sa iti aduc dovezi de la SRI si Anaf cand o sa fiu spion si o sa am acces la ele.

In primul rand intrebarea era una simpla si la obiect. Sa intrebat despre fondurile alocate constructiei catedralei si atat. Tu ca sa distragi atentia de la discutie ai adus argumente legate de razboaie, coruptie, arestari, mita, pozitia noastra ca societate in UE samd. Raspunsul tau a fost total alaturi, si sa afirmi ca intro tara in care ne lipsesc cu desavarsire spitale, scoli, autostrazi su vii si pui ca avem prea putine catedrale este o chestie de prost gust, lipsa de logica si bun simt, dar inteleg. Asa esti educat, pentru asta militezi. Sper din tot sufletul sa nu ajungi bolnav sa te rogi prin biserici pentru ca spitalul e prea departe, prea prost dotat si cu medici prea prost pregatiti.

1. Logic ca e fara sens intrebarea mea. Nici raspunsul tau nu avea sens. Ce legatura au rusii cu catedrala? Da e mai important faptul ca este un conflict in apropierea noastra, dar daca banii din catedrala (si ma repet cu exemplu asta) erau investiti intr un spital probabil in caz de razboi ar fi fost util.

2.trebuie sa intelegi ca niste bani folositi aiurea ar fi putut fi mult mai valorosi in alte domenii.

3. iti dau cea mai simpla dovada. Ai vazut vreodata un popa sa dea chitanta cand baga bani in buzunar, la nunti, botezuri, inormantari sau mai ales cand merge cu ajunul si cu boboteaza? Gandeste te ca ei trec prin toata tara asta cand merg cu boboteaza si iau bai de la oamnei, bani pe care nu ii declara si pe care nu platesc nicio taxa. Dovada mai clara de evaziune fiscala decat asta nu exista.

4. Cand inceped sa aberam... Hmm ai idee ce popoare sunt cele mai civilizate, rationale si au cel mai bun nivel de trai? Popoarele in care religia e mai pe la coada prioritatilor. Scandinavii, olandezii, germanii... oameni pentru care religia nu e pe primul loc.

5.Ti am zis, cand voi fi spion iti voi aduce si dovezi scrise, dar am auzit si am vazut popi care au facut propaganda politica, am vazut popi care au refuzat servicii pentru ca nu ai dat spaga (da spaga, pentru ca ei sunt bugetari si nu trebuie sa iti ceara bani la inmormantare si la nunta), se stie prea bine ce afaceri fac cu pamanturi si paduri ca sa nu mai zicem de masinile de lux care sund conduse de popi ce nu pot justifica banii cu care le au achizitionat. Eu persoana fizica nu iti pot aduce dovezi entru ca nu am acces la ele, asa cum nu am acces nu la dovezile ca politicienii sunt corupti

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

Ok, atunci daca nu ai dovezi nu mai vorbi! Daca nu exista rapoarte oficiale intocmite de institutiile statului tot ceea ce afirmi tu sint miciuni! Punct.

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Sa fim seriosi, chiar nu cred ca o persoana poate avea creierul atat de spalat incat sa creada ca BOR si popii sunt cum se zice "usa de biserica". Tu in sinea ta stiu ca te oftici cand esti constient ca lucrurile astea sunt adevarate...

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma oftic de loc, sint foarte calm. Atit doar ca nu procedezi corect! E ca si cum din cauza lui Ciomu sau a citorva medici incompetenti si corupti ai acuza intreg corpul medical si ai spune despre toti ca sint corupti si incompetenti. Sau ai acuza intreg sistemul medical din Romania ca este o caracatita mafiota care umbla numai dupa bani si vrea sa jecmaneasca lumea. Cam in acest fel judeci tu BOR-ul si preotii. Cel cu mintea intunecata de ura, spalata si inoculata de idiosincrazii ateiste esti tu! Sa-ti fie rusine!

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Aaa pai si sistemul medical e destul de corupt si el, nu neg lucru asta, dar macar medicina e utila la ceva. Stii, macar ii dau un ban doctorului si ma face sanatos, da popa ce ban merita sa imi dea cu busuioc in casa?

spre informatia ta sa stii ca nu ma consider ateu deloc, dar una e sa ai o credinta in ceva si una e sa renunti la orice ratiune si logica de bun simt.Una e sa ai ceva in care sa crezi, alta e sa finantezi niste sarlatani care nu au niciun scop in lumea asta. Eu pot crede in Dumnezeu si fara sa dau bani la popa.

ma rog, nu ma mai complic cu tine, raman cu gustul amar ca exista persoane cu minte atat de ingusta pentru care gandirea logica e un mare mister... dar "crede si nu cerceta" asa era.

| Ben00 a răspuns:

Bucurestiul intra in randul altor orase europene care au o catedrala. Intereseaza-te cam in cate orase europene exista catedrale. Si fa reclamatii peste tot.

| Buresbista123 explică (pentru Ben00):

-)) ca doar construind o catedrala de 1 miliard de euro cand noua ne ghioraie matele,doar asa si numai asa putem intra in randul oraselor europene, acum Bucurestiul poate fi cu adevarat asemanat cu Paris, Roma, Madrid, Londra etc

| Ben00 a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu doar Paris, Roma, Madrid. Sunt si orase europene mai mici care au catedrale. Si nu prea cred ca iti ghioraie tie matele (de la asta). De ce nu vezi puzderia de baruri, cafenele, vile si iti ghioraie matele taman de la catedrala?

| Buresbista123 explică (pentru Ben00):

Trage obloanele si culca te!

| mODIN a răspuns (pentru Ben00):

Pentru ca doar catedralele sunt construite din bani publici.

| Inferno a răspuns (pentru Ben00):

"Bucurestiul intra in randul altor orase europene care au o catedrala."
Vrei sa spui catedrale vechi de sute de ani, adevarate monumente istorice.

| Sean a răspuns:

Eu te intreb altceva ce vrei de la un popor care se imping, inghesuie, se omoara pentru a pupa niste oase a nu stiu ce sfant, poporul Roman peste 80 % din el este crestin, merge la biserica chiar daca marea majoritate nici nu stiu de ce(mentalitate de turma), construirea unei biserici este mult mai buna pentru oameni care is la putere, eu is de parere ca religia ii cea mai mare forma de manipulare si merge foarte bine in Romania, ca avantaje pentru unii ar fi: bani scosi inapoi foarte rapid, manipularea asupra unor mese de oameni.
Lucruri mult mai utile ar fi investitia in invatamant pe termen scurt nu vei scoate bani inapoi, dar pe termen lung ii foarte profitabil.

| Beatrixx55 a răspuns:

Mie mi se pare ca este o risipa de bani pentru ca zice ca vor pune si sala de sport.Adica scuze dar la ce le-ar trebui preotilor si calugarilor muschi ca si asa nu se vad sub sutana?

| suntserios a răspuns (pentru Beatrixx55):

Nu am auzit de treaba cu sala de sport, dar daca asa va fi e doar o noua afacere pentruy burtosii din BOR, ca doar nu crezi ca ei o sa se duca acolo sa dea jos burdihanul