| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva 3 exemple ale principiului actiunii si reactiunii?

Răspuns Câştigător
| dorykutza a răspuns:

Salut! Ai mare noroc fiindca de abia l-am facut, ei bine suna cam asa : Daca un corp(1) actioneaza asupra altui carp(2) cu o forta atunci cel de-al doilea corp(2) actioneaza aupra celui dintai cu o alta forta (actiune),la fel de mare,pe aceeiasi directie, dar cu sens opus (reactiune)
Exemplu: becul agatat de tavan
cand tragi de un arc
cand se ciocnesc doua masini(merg fata in fata)
cand indoi (usor)un liniar
Succes, sper ca o sa te ajute! fundita?

2 răspunsuri:
| dorykutza a răspuns:

Salut! Ai mare noroc fiindca de abia l-am facut, ei bine suna cam asa : Daca un corp(1) actioneaza asupra altui carp(2) cu o forta atunci cel de-al doilea corp(2) actioneaza aupra celui dintai cu o alta forta (actiune),la fel de mare,pe aceeiasi directie, dar cu sens opus (reactiune)
Exemplu: becul agatat de tavan
cand tragi de un arc
cand se ciocnesc doua masini(merg fata in fata)
cand indoi (usor)un liniar
Succes, sper ca o sa te ajute! fundita?