| Boo a întrebat:

Stie cineva care este formula mediei proportionale? E aceeasi cu media geometrica?

Răspuns Câştigător
| Gosh. a răspuns:

Media geometrica este acelasi lucru cu media proportionala.
Media geometrica/proportionala a numerelor a si b este:
Radical (nu am simbolul) din a x(ori) b.

6 răspunsuri:
| Anecherry a răspuns:

Da, e aceiasi cu media geometrica; radical din produsul numerelor.happy

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e aceeasi cu media geometrica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmm, vezi ca astia care ti-au zis ca DA este tot una nu prea le au cu mate prea tare Mg= radical axb iar Mp= axp (indice 1)+bxp(indice 2)...(se repeta in functie de cati termeni ai nev)-supra p1+p2+p...-unde e p este ponderea nr. respective.

| anna1996_5632 a răspuns:

Mda...vezi ca si ultimul raspuns este gresit.happy Aceea este media PONDERATA nu PROPORTIONALA...winking