| peacygirl15 a întrebat:

Stie cineva cate atentate de asasinare a avut Hitler? Si mai important, cum a murit?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De curînd am văzut un film docu mentar la un post TV care ne spunea, la modul cît se poate de serios, că totuși Hitler nu a murit așa cum se știa pînă acum.
S-ar părea că americanii l-au prins acolo în buncăr, l-au recuperat și a trăit, într-un stat sud-american, pînă prin anii 70.

| sublime89 a răspuns:

Ai aici o lista cu toate tentativele de asasinare facute asupra lui http://en.wikipedia.org/wiki/Assassination_attempts_on_Adolf_Hitler

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

42 de incercari au fost, din cate se cunoaste. a murit spargand o capsula de cianura intre masele si pistolul in cerul gurii. a lasat ordin sa i se incinereze corpul lui si al proaspetei sotii, eva brown, moarta si ea prin otravire. astea sunt date care le cunoaste norodul, se speculeaza ca ar fi fugit prin america latina (unde au fugit de altfel majoritatea nazistilor importanti), bolivia. dar daca ma intrebi pe mine...si-a zburat creierii atunci cand a vazut Germania cazuta, nu ar fi fugit. exact ca si capitanii de vapor adevarati, se scufunda cu nava cu tot.
daca vrei iti spun si de goebbels sau klaus barbie, mort abia in 91.

| peacygirl15 explică:

Merci mult!:*