| anna_8174 a întrebat:

Stie cineva ce functie are vb. la infinitiv, adica "pleca" in "N-a avut unde pleca."? In afara de CD, cum m-am gandit eu.

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Uite, Anna, o parere personala, cu care e posibil ca profesoara ta sa nu fie de acord, deci nu e rezolvare de tema; eu cred ca "a nu avea unde pleca "e o expresie ai carei termeni nu sunt analizabili individual. Expresia poate insemna :"a ramane in acelasi loc", sau, pur si simplu,"a ramane", capatand, astfel, valoare morfologica de locutiune verbala; cu termeni neanalizabili separat, desigur. Dar repet:e parere personala.

| babyblue a răspuns:

Este complement direct. Te asigurbatting eyelashes.

| FriendsShow a răspuns:

Predicat

| Tarabostes a răspuns:

Predicat verbal
prescurtare P. V.

| anna_8174 explică:

Doamneeeelaughing a pleca este vb. la mod nepersonal, deci nu are cum fi PV! ce minti in colturi! macar nu va mai obositi sa raspundeti la intrebare, inchipuindu-va ca nu sunt in strae sa recunosc nici macar un PV!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are functia de complement indirect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la astea sunt la scoala si e mod nepersonal nepredicativ(nu poate fi niciodata predicat). Pleca=forma scurta=a pleca.Deci:
N-a avut unde pleca:
pleca=Complement Circumstantial de Loc pentru. ca rasp. la intrebare Unde?
Mai sunt si a 6-a...
Ca SA TE AJUTE:
Cand?=Complement circum. de Timp
Unde?=Complement circum. de Loc
Cum?=Complement circum. de Mod(in ce fel)
Sper ca te-am ajutat iubita!

| DoarEU_1902 a răspuns:

N-a avut unde pleca.
pleca- verb predicativ cu functia sintactica de predicat verbal