| justmisterious a întrebat:

Stie cineva ce inseamna expresia "munca lui sisif"?

Răspuns Câştigător
| sabinamaria656 a răspuns:

Vrei sa spui "Munca de Sisif" pai:
- Rege legendar din Corint, Sisif a fost osandit de Zeus, pentru nesupunere, sa urce pe povarnisul unui deal din infern, ducand in spinare o stanca uriasa.

Dar cum ajungea in varf, stanca aluneca si se rostogolea inapoi, Sisif fiind nevoit sa reinceapa efortul sau zadarnic.

Din aceasta legenda a izvorat expresia literara munca de Sisif. Ea inseamna o stradanie istovitoare si inutila care trebuie mereu luata de la capat - un efort spre o tinta, spre un obiectiv imposibil de atins, care cere zilnic noi si desarte sacrificii. Cu acelasi sens intalnim si varianta: stanca lui Sisif.

"Pentru tihna-n van ma bat, Sunt pizmas pe Danaide, Pe Sisif cel incercat" (H. Heine, poezia Infernul).
Mai pe scurt o munca imposibila. Sper ca ti-am fost de ajutor happy Fundita?

6 răspunsuri:
| floriasdfg a răspuns:

Nu.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Cred ca in zadar, fara rost, fara rezolvare, degeaba. Nu prea stiu bine.
*-*

| IsabelaIssa a răspuns:

Inseamna munca in zadar. happy

| Alexandru98 a răspuns:

Rege legendar din Corint, Sisif a fost osandit de Zeus, pentru nesupunere, sa urce pe povarnisul unui deal din infern, ducand in spinare o stanca uriasa.

Dar cum ajungea in varf, stanca aluneca si se rostogolea inapoi, Sisif fiind nevoit sa reinceapa efortul sau zadarnic.

Din aceasta legenda a izvorat expresia literara munca de Sisif. Ea inseamna o stradanie istovitoare si inutila care trebuie mereu luata de la capat - un efort spre o tinta, spre un obiectiv imposibil de atins, care cere zilnic noi si desarte sacrificii. Cu acelasi sens intalnim si varianta: stanca lui Sisif.

| justmisterious explică:

Multumesc