| Alice002 a întrebat:

Stie cineva ce tip de roman este Mandrie si prejudecata? de Jane Austen? (roman psihologic, erotic, modern etc )?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Dragoste, are si putine elemente de pshihologie dar indirecte, nu sunt mentionate, doar felul in care decurge gandirea ei si toate trairile interioare, de acceptare, de respingere, ne nehotarare, de dilema, o rascruce in viata ei.

| Lizzu a răspuns (pentru Lizzu):

In urma dilemei din viata ei, ea invata ca nu intotdeauna este bine sa judecam dupa aparente ci numai dupa ceea ce ne spune si indica sufletul si atat. Si sa nu tinem cont de parerile altor oameni pentru ca nu traim viata lor ci pe a noastra.

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Psihologic dupa parerea mea.

| valentingb a răspuns:

Este in mare parte romantic, si moralist. Se axeaza pe iubire, onoare, mandrie, maturizarea tinerilor.