| Mihaelaaaa19 a întrebat:

Stie cineva chimie organica? rolling on the floor
Am mare nevoie de ajutor. Mersi

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Stiam pe vremuri
principala idee e ca, carbonul formeaza 4 legaturi, hidrogenul una si oxigenul 2, asa ca in momentul in care faci o ecuatie trebuie sa ai egalitate la chestia asta, adica CH4 (4 hidrogen cu un singur carbon) sau CO2 (doua oxigen cu un singur carbon), etc... asa verificam intotdeauna daca am rezolvat binewinking

| Mihaelaaaa19 explică (pentru Bizon95):

La probleme am cateva neclaritati rolling on the floor
La chestia cu volumul de aer consumat la arderea unei substante. Habar nu am sa le fac

| Bizon95 a răspuns (pentru Mihaelaaaa19):

Pai, din ce gandesc la ora asta, in teorie, din volumul de aer se consuma numai oxigenul (nitrogenul nu arde), iar daca stii cat carbon arde, poti sa faci o relatie

dupa care... imi vin idei;)
nu mai suntem pe vremea cand nu exista google, asa ca:
https://www.google.com/......ps?/search
cred sincer ca, gasesti raspunsul acolo;)

| TristanTzara a răspuns:

O întrebare mai precisă, se poate?

| christine99 a răspuns:

Daca stiam eram de mult plecata din Romania laughing