| sangre a întrebat:

Stie cineva in ce am o aparut telefonul fix?

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Istoria telefonului este putin incalcita existand mai multe date si de-a lungul timpului 3 oameni de stiinta au lucrat la aceasta inventie. Cu toate ca Alexander Graham Bell este creatorul primului model de telefon, inventarea lui a fost bazata pe multe alte inventii ale altor oameni de stiinta celebrii. Johann Philipp Reis, un om de stiinta german, a fost primul care a avut ideea de a transmite sunetul prin intermediul energiei electrice. A construit chiar un aparat care putea transmite sunetul, cunoscut sub numele de „telefonul Reis". Din pacate avea multe lipsuri si nu i s-au adus imbunatatiri. Antonio Meucci, un om de stiinta italian, a creat si el o versiune timpurie a telefonului si a facut o demonstratie in Havana. A depus chiar si o cerere de brevetare pentru modelul sau. Unii il crediteaza pe Meucci ca fiind primul care a inventat telefonul.
Se pare ca primele cuvinte la telefon au fost rostite pe data de 10 martie 1876 de catre Alexander Graham Bell. El a fost ajutat de catre electricianul sau Thomas Watson si primele cuvinte rostite au fost „Dle Watson, vino aici, vreau sa te vad".
Deci, 10 martie 1976, este ziua in care s-a nascut telefonia fixa.

| Razvan2000f a răspuns (pentru Corina):

Pe ce site ai gasit asta?

neluL
| neluL a răspuns:

14 februarie 1876 este ziua cand a fost brevetat telefonul. Elisha Gray si Alexander Graham Bell au proiectat separat dispozitive capabile sa transmita si sa receptioneze cuvintele rostite pe cale electrica (telefonul)
http://www.alexandrugrivei.ro/2011/01/istoria-telefonului/