| alex_7222 a întrebat:

Stie cineva niste curiozitati despre carbon?

6 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Se gaseste in corpul uman : corpul unui om de 70 de kg contine 14 kg de carbon.

Carbonul prezinta aliotropie si se gaseste in stare libera sub 4 forme:
-diamant
-grafit
-fulerene
-carbune de pamant

PROPRIETATI FIZICE:

Proprietatile fizice ale carbonului difera in functie de forma in care se gaseste:

Diamantul

Diamantul, incolor si straveziu, când este pur, cristalizeaza in sistemul cubic. Densitatea este 3, 51 g/cm3. Indicele de refractie, neobisnuit de mare, da nastere jocului de lumina specific al acestei pietre pretioase.

| betsy a răspuns:

Carbonul a fost descoperit inca din antichitate, in compozitia funinginii.

Carbonul intra in compozitia grafitului, dar si a diamantului. La temperaturi de peste 2000°C si presiuni de aproximativ 40000 atmosfere, din grafit se pot obtine diamante sintetice.

Sper ca te-am ajutat!

| IngerashulmeuEdy a răspuns:

Se gaseste in corpul uman : corpul unui om de 70 de kg contine 14 kg de carbon.

Carbonul prezinta aliotropie si se gaseste in stare libera sub 4 forme:
-diamant
-grafit
-fulerene
-carbune de pamant

PROPRIETATI FIZICE:

Proprietatile fizice ale carbonului difera in functie de forma in care se gaseste:

Diamantul

Diamantul, incolor si straveziu, când este pur, cristalizeaza in sistemul cubic. Densitatea este 3, 51 g/cm3. Indicele de refractie, neobisnuit de mare, da nastere jocului de lumina specific al acestei pietre pretioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se gaseste in corpul uman : corpul unui om de 70 de kg contine 14 kg de carbon.

Carbonul prezinta aliotropie si se gaseste in stare libera sub 4 forme:
-diamant
-grafit
-fulerene
-carbune de pamant

PROPRIETATI FIZICE:

Proprietatile fizice ale carbonului difera in functie de forma in care se gaseste:

Diamantul

Diamantul, incolor si straveziu, când este pur, cristalizeaza in sistemul cubic. Densitatea este 3, 51 g/cm3. Indicele de refractie, neobisnuit de mare, da nastere jocului de lumina specific al acestei pietre pretioase

| manke a răspuns:

Salut. Incearca pe site-ul asta: http://www.poftim-cultura.ro/.

| Aiiida a răspuns:

Carbonul este un element remarcabil din mai multe motive. Printre formele sale diferite se numără una dintre cele mai moi (grafit) și una dintre cele mai dure (diamant) dintre substanțele cunoscute. Mai mult, are o capacitate deosebită de a forma legături chimice cu alți atomi mici, incluzând atomii de carbon, iar mărimea sa îl face capabil de a forma legături multiple. Datorită acestor proprietăți, carbonul poate forma aproape zece milioane de compuși chimici diferiți. Compușii de carbon reprezintă baza vieții pe Pământ și ciclul carbon-azot produce o parte din energia radiată de Soare și de alte stele. În plus, carbonul are cele mai înalte puncte de topire/sublimare dintre toate elementele. La presiunea atmosferică nu are punct de topire deoarece punctul său triplu este la 10 MPa (100 bar), deci sublimează la peste 4000 K. Astfel, el rămâne solid la temperaturi mai înalte decât cele mai mari puncte de topire ale metalelor, precum wolframul sau reniul, indiferent de forma sa alotropică. Carbonul a fost descoperit în preistorie și era cunoscut anticilor, care îl preparau prin arderea materialului organic în spații fără mult oxigen (creând cărbune). Diamantele au fost întotdeauna considerate rare și frumoase. Unul dintre ultimii alotropi ai carbonului, fulerenul, a fost descoperit ca produs secundar în experimente din anii 1980.Carbonul este în general sigur. Inhalarea de funingine în cantități mari poate fi periculoasă. Carbonul poate lua foc la temperaturi înalte și poate arde puternic (ca în accidentul nuclear din Windscale, Marea Britanie, pe 10 octombrie 1957).
Există numeroși compuși chimici pe bază de carbon; unii sunt letali (cianurile, CN-), iar alții sunt esențiali vieții (glucoză).