| Alexis72 a întrebat:

Stie cineva traditii sau curiozitati din Slovacia?

2 răspunsuri:
| nico097 a răspuns:

SLOVACIA – Tara castelelor romantice
UNDE SE POATE MANCA
Slovacii sunt la fel de mandri de bucatele lor specifice cum suntem si noi. Puteti manca o halusca gustoasa in oricare restaurant. Incercati, de exemplu, Epicure Nova Zamski, un lant de restaurante cu un meniu foarte variat si cosmopolit, de la pizza pana la feluri de mancare thailandeze, dar si atmosfera cu specific si bucatari sociabili si plini de atentie fata de gusturile clientului.

CASTELELE
din Slovacia sunt foarte bine con­servate si aduc sub ochii vizitatorului din se­colul XXI episoade din istoria acestei tarisoare care nu a scapat neoco­lita de furtuni violente.

LEGENDE SANGEROASE
In castelul Cachtice a locuit contesa Elisabeta Bathory, originara din Transilvania.
Legenda spune ca a ucis cu sange rece peste
600 de fete.

CASTELUL BOJNICE (DREAPTA)
A adapostit prima baie de aburi si primul "salon" spa, pentru ca in apropiere sunt izvoare termale care fac minuni pentru sanatate.
Femeile slovace, aruncate-n rau de Paste (Galerie Foto)

Fiecare cultura are obiceiuri interesante, daca nu de-a dreptul socante pentru fiecare sarbatoare.

Acest lucru este valabil si pentru Slovacia, unde fotografii Reuters au surprins barbati aruncand galeti cu apa rece pe femeile slovace aflate pe marginea raului din localitatea Selec, aflata la 120 de kilometri est de Bratislava.

Desigur, cele mai norocoase femei scapa doar cu o galeata cu apa rece aruncata in capul lor, pentru ca acelea mai tinere si frumoase ajung direct in... rau.

| manke a răspuns:

Uite un site de curiozitati: http://www.poftim-cultura.ro. Incearca aici.