| dush a întrebat:

Stie cineva o carte care pur si siplu descrie un univers imaginar, adica fara actiune, fara personaje doar descrierea universului eventual cu ilustratii?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Regulile de funcionare ale universului respectiv se dezvaluie prin actiune, prin actiunile personajelor. Iar ilustratiile nu te-ar ajuta, modul in care iti imaginezi diferitele elemente ale universului sunt sugerate de carte. Intelegi?

| Samariteanul a răspuns:

Cu ilustratiii nu stiu, dar o carte care doar sa descrie: Pe drumuri de munte'' de Calistrat Hogas. Aici ai numai si numai descriere...de ti se face rau.