| xenotomix a întrebat:

Stie cineva o definitie pentru schita,si nu cea de pe Wiki, deoarece am nevoie repede de ea si nu gasesc nicaieri...

Răspuns Câştigător
| Own3r a răspuns:

Schiţa este o specie epică de mică întindere în care acţiunea este simplă, limitată la un singur episod din viaţa personajelor descrise.
Personajele sunt puţine, iar modul de expunere predominant este naraţiunea împletită cu dialogul (descrierea fiind aproape inexistentă).
Exemple: Domnul Goe; Vizită (Ambele schiţe sunt studiate în clasele cinci - opt.)
Sper ca te-am ajutat

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă mai aștepți (imediat ce intru în contact cu el), voi întreba un prieten care e unul dintre cei mai buni profesori de Limbă și Literatură și îl voi ruga să formuleze o definiție originală pentru "schiță"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schița este specie a genului epic de mică întindere în care autorul prezintă un eveniment din viața unui personaj, pe o durată scurtă de timp, câteva ore sau cel mult o zi unde modul de expunere predominant este narațiunea îmbinată cu dialogul.

| popadenys00 a răspuns:

Schiţa este operă epică de mică întindere, cu o acţiune simplă, în care autorul înfăţişează un moment semnificativ din viaţa unuia sau mai multor personaje.

| TimeIsRunning a răspuns:

Schita este un desen facut de mana ....adica depinde ce fel de schita vrei...